TwitterFacebook

Starania o polskie morale. Warsztaty historyczne w Domku Pastora

O wydarzeniach towarzyszących odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości opowiadał łomżyńskiej młodzieży szkolnej Czesław Rybicki podczas warsztatów historycznych.

Te odbyły się dziś w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej w Łomży. Członek Łomżyńskiego Bractwa Historycznego podkreślił, że o polską wolność zaczęto starać się już po powstaniu styczniowym, najpierw polskie społeczeństwo musiało na nowo wrócić do moralnych sił: Od dłuższego czasu panowała postawa moskofilska, która dawała się we znaki również przybywającym do Łomży legionistom. Mieszkańcy potrzebowali czasu, aby przekonać się, że legioniści nie są Prusakami przebranymi w polskie mundury. Nad przywróceniem narodowego morale pracowali pisarze i poeci. Z wielkim staraniem tworzono i odtwarzano polskie stowarzyszenia sportowe, kulturalne – podkreślał Czesław Rybicki.

Pasjonat historii mówił również młodym o lokalnych działaniach patriotycznych. Podał przykład stowarzyszeń powstałych na terenie ówczesnej guberni łomżyńskiej, wśród nich “Przyszłość” „Czerwona róża”. Jednym z najciekawszych, jego zdaniem, było Stowarzyszenie „Orzeł biały”: Powołane zostało przez Wiktorię Głębocką, jej syna Kazimierza i siedmioma urzędnikami magistratu. Stowarzyszenie rozwinęło się w zawrotnym tempie, krótko po formalnym zorganizowaniu miało już kilka tysięcy członków. Jego skarbnikiem był pastor ewangelicki Kacper Mikulski. Byli oni głównym inspiratorem strajku szkolnego w pierwszych latach dwudziestego wieku – zaznaczył Czesław Rybicki.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Łomżyńskie drogi do niepodległości”. Jednym z głównych punktów programu obchodów 100 lecia niepodległości będzie niedzielna Msza Święta w intencji Ojczyzny, sprawowana w łomżyńskiej Katedrze. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup Janusz Stepnowski.

pd

2 kommentarze

  1. Cz. R. Odpowiedz

    Zabrakło pierwszego słowa. Powinno być: Tworzono i odtwarzano polskie stowarzyszenia sportowe, kulturalne.
    Czyniono to z trudnościami. Zarejestrowanie statutów stowarzyszeń ciągnęło się przez wiele lat. Wiele nie zarejestrowano, a te które uzyskały rejestrację były często po kilku miesiącach zamykane. Przykładem może być łomżyński „Sokół”.

  2. Cz. R. Odpowiedz

    Prawidłowe nazwisko pastora to Kacper Mikulski. Warto dodać, że w 1898 r. ukrywał w Łomży w zbudowanej przez siebie plebani swojego przyjaciela Józefa Piłsudskiego, który był poszukiwany przez żandarmerie rosyjską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *