RN
TwitterFacebook

Subregion Łomżyński coraz bardziej innowacyjny [FOTO]

W Łomży odbył się dzisiaj pierwszy dzień I Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego. Jest to pierwsze tego typu spotkanie środowiska przedsiębiorców, samorządów, administracji rządowej, które prezentuje wizję rozwoju i oblicza innowacyjności w Subregionie Łomżyńskim.

Łomżyńskie Forum Samorządowe zrzesza 18 samorządów Subregionu Łomżyńskiego. Łomża jest liderem tego projektu, a jego partnerem jest powiat łomżyński. Jego celem jest pokazanie, że Subregion Łomżyński jest najbardziej innowacyjny w województwie podlaskim oraz, że są to miejsca, które są wiarygodnymi partnerami w biznesie. Według raportów za 2015 i 2016 rok, o sytuacji mikro i małych firm wynika, że przedsiębiorstwa tego regionu są liderami województwa podlaskiego we wprowadzaniu innowacji. Powoduje to, rosnące zainteresowanie współpracą ze strony partnerów w kraju i Europy.

Współpraca w łomżyńskim forum samorządowym wygląda naprawdę bardzo dobrze. Efektem tej współpracy jest dzisiejsza konferencja poświęcona promocji Subregionu Łomżyńskiego. Bardzo się cieszymy z tego, że możemy promować swoje tereny inwestycyjne – mówi burmistrz Kolna, Andrzej Duda.

Oczekuję, że te spotkanie będzie początkiem pewnego procesu, pewnie dość długiego, który będzie stymulował efekt wprowadzenia innowacji w przedsiębiorstwach, w zarządzaniu również miastami i gminami czy na wielu innych płaszczyznach, które zostanie wdrożone w najbliższym czasie, który będzie doprowadzał do pewnego postępu i rozwoju gospodarczego. Dzisiaj to stymulacja tego wszystkiego, a jutro trzeba zacząć działać – mówi Wojciech Dąbrowski z firmy EDPOOL Food & Innovation z Łomży. Dodaje, że cieszy się z ilości wielu gości podczas forum ze wschodu i jak i zachodu, choć przyznaje, że dla przedsiębiorców z Subregionu Łomżyńskiego wartościowi powinni być goście ze wschodu. To wśród tych partnerów biznesowych, bądź samorządowych powinniśmy szukać współpracy, może nawet współpracy inwestycyjnej, bo jeżeli chodzi o inwestorów z zachodu jestem o tym przekonany, że na dzień dzisiejszy będą szukali raczej swojego miejsca w Polsce centralnej bądź zachodniej, a nie wschodniej – przekonuje Wojciech Dąbrowski.

Jak przyznaje mer Borysława na Ukrainie, Ihor Javorskyi, który wczoraj podpisał porozumienie o współpracy z Łomżą dzięki takiemu forum ich region może się bardzo dużo od nas nauczyć. Wy macie już doświadczenie, a my mamy problemy, z którymi musimy walczyć. Także spodziewamy się tego, że będziemy pisać wspólne projekty i osiągniemy sukcesy. (…) Mamy problemy które były u was były parę lat temu, przez to wasze doświadczenie w rozwiązaniu tych problemów gospodarczych i kulturowych jest bardzo ważne i będziemy jak najszybciej przejmować to doświadczenie.

W pierwszym dniu I Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego odbyło się kilka wykładów. Miedzy innymi prof. Henryka Wnorowskiego, Kierownika Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku pt.„Polska coraz bardziej innowacyjna” czy o założeniach strategii biznesowej dla Subregionu – „Planu Rozwoju Innowacji w Subregionie Łomżyńskim „ – Rafała Mojsaka z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Drugi dzień forum rozpocznie się jutro godzinie 10 w auli PWSIiP, a tematem przewodnim będą małe i średnie przedsiębiorstwa Subregionu Łomżyńskiego – możliwości współpracy.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *