RN
TwitterFacebook

„System medialny w Polsce jest dużo bardziej otwarty, niż był do tej pory”. Michał Rachoń w Radiu Nadzieja [FOTO/VIDEO]

W zwyczajowo nazywanej „sali telewizyjnej” w siedzibie Radia Nadzieja w Łomży, odbyło się dziś (20.03) jubileuszowe, już trzydzieste, spotkanie autorskie. Podczas tak wyjątkowego wydarzenia, nie mogło zabraknąć szczególnego rozmówcy. Był nim znany głównie ze szklanego ekranu redaktor Michał Rachoń – gospodarz programów Woronicza 17 czy Minęła dwudziesta na antenie TVP Info. Wśród tematów, które zostały omówione, licznie przybyli mieszkańcy regionu mogli usłyszeć m.in. o kulisach „telefonicznej” transmisji przesłuchania ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie Wojskowych Służb Specjalnych, oraz o różnych aspektach zawodu dziennikarza i obecnej sytuacji na medialnym rynku. Tradycyjnie, było także miejsce na pytania od zgromadzonej publiczności.

W pierwszej części spotkania dziennikarz opowiedział o kulisach jego „telefonicznej” transmisji przesłuchania Bronisława Komorowskiego, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Zaznaczył jednak, że te brawa należą się całej redakcji Telewizji Republika. Jak mówił, nietypową sytuacją było to, że w momencie kiedy przed sądem staje najważniejsza postać w kraju, wszystkie obecne na sali media mają wyłączone kamery, pomimo wcześniejszych zgłoszeń i wydanych zgód na relację z przesłuchania byłego prezydenta.

Michał Rachoń odniósł się do szeroko omawianego tematu, jakim jest wolność mediów w Polsce i funkcjonalności systemu medialnego w opinii publicznej. Jego zdaniem, obecny układ jest korzystniejszy dla odbiorcy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że system medialny w Polsce, jest dziś system bardziej otwartym niż był do tej pory. Jestem przekonany o tym, że w porównaniu chociażby z sytuacją A.D. 2015, to jest różnica gigantyczna, a jeśli spojrzymy na to jeszcze trochę inaczej, bo dziś jest pewna równowaga medialna. To znaczy, że ktoś, kto chce spojrzeć na świat okiem widzenia ludzi, którzy afirmują system III RP, to ma miejsca w których może to zrobić. Jeśli chce spojrzeć na to, bo uważa, że III RP nie jest państwem, w którym wszystko się udało i w którym funkcjonuje, tak jak powinno funkcjonować, to ma również dostępne źródła i może dokonać samoocenymówił Michał Rachoń.

Zaproszony do Łomży dziennikarz, odpowiedział także na pytanie, gdzie szukać rzetelności informacji w momencie dwojakiego przekazu, który oferuje nam dziś telewizja. To, co widzimy na szklanym ekranie, często jest nam podawane na dwa sposoby. Każdy jest w stanie przyznać, że oglądając chociażby Wiadomości TVP i Fakty TVN, które relacjonują to samo wydarzenie – te relacje są skrajnie różne. Jak mówił Michał Rachoń, jest to wynik wspomnianej wcześniej równowagi medialnej, której w Polsce nie było. Weryfikatorem tych wiadomości mogą być media elektroniczne, i to był kolejny temat dzisiejszej rozmowy.

Dziś każdy z nas może relacjonować wydarzenia, każdy z nas może kształtować opinię publiczną (…) Kiedy dyskutuje się o tym, czy media się zmieniły i czy internet? Czy telewizja? – to moja odpowiedź jest taka – już dawno internet! (…). Tradycyjne media muszą teraz znaleźć sposób, by się odnaleźć w tej przestrzeni internetowej – mówił Michał Rachoń w kontekście tzw. „szybkiej” informacji, chociażby z mediów społecznościowych, głównie twittera.

Podczas spotkania nie zabrakło także dyskusji na temat sensowności programów publicystycznych i debat telewizyjnych czy radiowych. Jak wskazywał nasz gość, często ludzie mówią, że nie chcą słuchać już „o tej polityce”, „ciągle się kłócą”, nic z tego nie ma… Jednak jak wskazuje Michał Rachoń, w statystykach, które otrzymuje TVP Info, wyraźnie widać, w którym momencie oglądalność tego typu programów sięga zenitu.

Dlaczego tak się dzieje i jakie są etapy oraz możliwości zapraszania gości do telewizyjnego studia? Odpowiedź znajdziemy w materiale wideo, który znajduje się poniżej.

Paweł Zyskowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *