TwitterFacebook

Szczątki żołnierzy armii rosyjskiej godnie pogrzebane w Łomży [FOTO]

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży pochowano dzisiaj (17.05) szczątki 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 roku. Odnaleziono je w Mątwicy podczas budowy drogi Łomża-Nowogród. – Ustawa z roku 1933, ustawa o cmentarzach i grobach wojennych cały czas obowiązująca zapewnia grobom wojennym opiekę państwa, utrzymanie, ochronę prawną. Rzeczpospolita zobowiązana jest do zapewnienia godnego pochówku wszystkim żołnierzom poległym na terytorium Polski, niezależnie od narodowości, wyznania czy przynależności do armii – mówił Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN.

Szacunek należy się każdemu człowiekowi, niezależnie od tego z jakiego państwa pochodzi – dodawał z kolei prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski. – Wiemy jak trudna była historia Polski, ale też powinniśmy uszanować godność człowieka. My także jako naród Polski również oczekujemy tego, że tak samo nasi polegli żołnierze na różnych frontach będą w taki sposób i z takim szacunkiem pochowani – mówił gospodarz Łomży.

Jak wskazywał dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, mogą to być szczątki również Polaków wcielonych do pułków rosyjskich. – Biorąc pod uwagę wielonarodowy skład armii imperium rosyjskiego jest to możliwe. Szacuje się, że przecież nawet ok. miliona Polaków służyło w czasie pierwszej wojny w armii carskiej – mówił Adam Siwek.

W czasie prac archeologicznych w Mątwicy ekshumowane były też szczątki polskich żołnierzy, którzy polegli w walkach pod Nowogrodem w 1920 i 1939 roku. Ich pogrzeb odbędzie się we wrześniu.

bś/pw/fot. UM w Łomży/Łukasz Chełkowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *