RN
TwitterFacebook

Tablica upamiętniająca walczących w Bitwie Warszawskiej trafiła do Łomży

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył przedstawicielom 23 samorządów tablice upamiętniające Bitwę Warszawską z 1920 roku. W imieniu miasta nad Narwią odebrał ją prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Miasto było jednym z kilkudziesięciu miejsc, przez które przetoczyły się walki z nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną.

W roku obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej został zainaugurowany w ten sposób nowy projekt upamiętniający zwycięską batalię i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej bronili wolności i suwerenności Polski. W trakcie uroczystości w Sulejówku wręczono 23 tablice, ale łącznie będzie ich 90.

– Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter. Nie mam żadnych wątpliwości, że taki właśnie charakter mają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mają także obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej – mówił podczas wręczania tablic prezydent RP Andrzej Duda. – Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę – dodała głowa polskiego państwa.

– Tej tablicy będziemy chcieli nadać szczególny wymiar w dniu 15 sierpnia, podczas łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Będzie ona przypominała o tym wyjątkowym wydarzeniu, ale również o naszych mieszkańcach, bohaterach, którzy wraz z żołnierzami 33 pułku piechoty dowodzonymi przez pułkownika Mariana Raganowicza bronili Łomży i Polski. Jak miał powiedzieć później marszałek Józef Piłsudski, “bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą” – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Zwycięska Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z osiemnastu najważniejszych bitew świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na kraje Europy zachodniej. Jej decydujące momenty rozegrały się w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jeszcze wcześniej doszło do kilkudziesięciu mniejszych lub większych potyczek z nacierającymi ze wschodu wojskami bolszewickimi. Na przełomie lipca i sierpnia na obrzeżach Łomży batalion piechoty dowodzony przez płk. Mariana Raganowicza przez pięć dni dzielnie stawiał czoła liczniejszym siłom Armii Czerwonej.

UM w Łomży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 9 =