TwitterFacebook

Łomża: Tańczą, malują, kręcą film by uczcić Niepodległość

Polacy świętują w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży z tej okazji nakręcą między innymi film patriotyczny, uszyją flagę narodową oraz nauczą się podstawowych kroków poloneza. Wszystko w ramach projektu pn. „Z osobami społecznie zaangażowanymi na stulecie niepodległości”.

Uczniów łomżyńskiego Zespołu Szkół Specjalnych będą wspomagać osoby społecznie zaangażowane. Do realizacji projektu „Z osobami społecznie zaangażowanymi na stulecie niepodległości” zaproszono między innymi członków Zespołu Pieśni i Tańca Łomża oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Projekt jest skierowany do 90 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Jak tłumaczy jedna z pomysłodawczyń projektu Małgorzata Łopińska, wyznacznikiem wyboru całej społeczności szkolnej były dwa powody. Po pierwsze, potrzeba aktywizacji wszystkich uczniów, a po drugie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. – Dzieci uczące się w naszej szkole nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach pozaszkolnych w mieście. Z jednej strony boją się tego, a z drugiej miasto nie oferuje im też takiej możliwości. Wyniki wcześniej przeprowadzonej ankiety pokazały, że tylko kilka osób z naszej szkoły uczestniczy w zajęciach tanecznych, a mogłoby znacznie więcej – mówi Małgorzata Łopińska.

W trakcie trwania projektu odbędą się różnorodne zajęcia warsztatowe. Między innymi informatyczne, podczas których uczniowie stworzą śpiewniki pieśni legionowych. Na zajęciach edukacyjnych młodzież spotka się z historykiem i zapozna z historią naszego regionu. Zaplanowano też zajęcia plastyczne, wykonanie kotylionów na szkolne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przy pomocy osób społecznie zaangażowanych oraz malowanie flag i godła przez najmłodszych i najmniej sprawnych uczestników projektu i uczniów ze sprzężoną niepełnosprawnością. Ponadto przewidziano zajęcia edukacyjne szlakiem murali historycznych w Wiźnie, taneczne, krawieckie, szkolny konkurs wiedzy na temat rocznicy oraz wycieczkę do Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli nakręcą też film „Niepodległość trudne słowo”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Podlaskiego Inkubatora Aktywności Społecznej. Jego realizacja potrwa do końca listopada.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *