TwitterFacebook

Teatr: Przerażenie i bezsilność na Starym Rynku w Łomży [FOTO]

Spektaklem „Silence. Cisza w Troi” zakończył się pierwszy dzień 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Plenerowe widowisko porusza temat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Aktorzy Teatru Biuro Podróży w dosadny sposób pokazują widzom życie w oblężonym militarnie mieście.

W spektaklu przeplata się przerażenie, bezsilność ale także nadzieja na lepsze jutro. Reżyser wyraźnie pokazuje widzom cierpienie a nawet śmierć niewinnych ludzi. Głównymi bohaterami są dzieci. To one patrzą na spustoszenie, które sieje wojna. Codzienność postaci regularnie przerywana jest przez naloty bombowe. Przekaz wzmacnia budująca napięcie muzyka, światło i efekty pirotechniczne. Teatr Biuro Podróży chce by widz wcielił się w rolę dziecka uchodźcy, które widziało pożogę.

Łomżanie mogli wczoraj (06.06) zobaczyć także cztery inne spektakle: Kajtusia Czarodzieja w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu; Złotego Konia litewskiego teatru lalek; Straszkę Pospolitą grupy Coincidentia oraz przedstawienie Arabesco portugalskiego teatru Red Cloud Teatro de Marionetas.

Przed nami kolejny dzień festiwalu. Dziś (07.06) mamy do wyboru pięć propozycji. O godzinie 10:00 w sali Miejskiego Domu Kultury wystąpi teatr z Islandii. O godz. 11:30 w TLiA w Łomży podziwiać będziemy mogli grupę z Białorusi a o godz. 18:00 z Ukrainy. O godzinie 19:30 ponownie powracamy do MDK, gdzie zaprezentuje się teatr z Niemiec. Zwieńczeniem dnia będzie widowisko plenerowe o godz. 21:00 na Starym Rynku, w wykonaniu polskiego teatru KTO.

Paweł Zyskowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *