RN
TwitterFacebook

Teatr: Współczesny człowiek pozbawiony miłości i piękna [FOTO]

Jak bardzo wartościowa jest proza życia człowieka w XXI wieku? Na to pytanie widzowie mogli znaleźć odpowiedź w spektaklu „Peregrinus” krakowskiego teatru KTO. Widowisko było zwieńczeniem drugiego dnia 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży.

Jaki jest współczesny człowiek? Za czym goni i dokąd zmierza? To główne pytania, które można zadać po obejrzeniu spektaklu „Peregrinus”. Obca „Homo Peregrinusowi” jest sfera sacrum. Aktorzy przywdziewają maski z posępnymi wyrazami twarzy, pozbawionymi wrażliwości. Życie postaci ma dwa punkty odniesienia: miejsce pracy i dom. Teatr KTO w czytelny sposób pokazuje jak bardzo współczesny człowiek pochłonięty jest zarabianiem pieniędzy i jak bardzo jest w stanie dla nich się upokorzyć. Praca staje się dla niego życiem a korporacyjny tryb sprawia, że indywidualność jest niepożądana. Codzienność tytułowego Peregrinusa dąży do konsumpcjonizmu a mile widzianą cechą jest bezmyślność. Za taką postawę jest wynagradzany. Rozładowaniem emocji dnia jest alkoholowa zabawa, podczas której granice przyzwoitości zostają zatarte. Życie Homo Peregrinusa ucieka mu przez palce, a codzienność staje się czasową pętlą.

Widzowie 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka mogli wczoraj obejrzeć pięć spektakli. Dziś (08.06) kolejna dawka scenicznych emocji. O godz. 10:00 w TLiA wystąpi teatr z Rosji a o godzinie 17:00 Olsztyński Teatr Lalek. W sali Miejskiego Domu Kultury o godz. 18:30 będziemy mogli zobaczyć kolejną polską propozycję. Wieczorem, bo o godz. 20:00 na placu katedralnym zaprezentuje się teatr ze Stanów Zjednoczonych.

Paweł Zyskowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *