RN
TwitterFacebook

Trwa maraton pisania listów 2019

Piszą listy do władz państw w obronie osób niesłusznie przetrzymywanych w więzieniach. Trwa właśnie maraton pisania listów, którego inicjatorem jest Amnesty International. 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Miliony osób na całym świecie przyłącza się do tej największej globalnej akcji w obronie praw człowieka. w ubiegłym roku w ponad 800 miejscach w całej Polsce napisanych zostało ponad 300 tys. listów, a na całym świecie podjęto blisko 6 mln takich akcji. 

Co roku dzięki maratonowi uda się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Chelsea Manning z USA to amerykańska sygnalistka, która wyszła z więzienia 17 maja 2017 roku. W styczniu prezydent Barak Obama skrócił jej wyrok 35 lat pozbawienia wolności. Była więziona za ujawnienie tajnych dokumentów, w tym informacji o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez amerykańskie wojsko. Ponad ćwierć miliona osób domagało się jej uwolnienia i pisało listy podczas Maratony Pisania Listów w 2015 roku.

Jedna z bohaterek akcji była też Maxima Acuna, rolniczka z Peru. Zarzuty kryminalne wobec kobiety zostały wycofane w maju 2017 roku. Maxima sama, w obronie swojej rodziny i całej społeczności, przeciwstawiała się koncernowi wydobywającemu złoto, za co spotkały ją prześladowania i fałszywe oskarżenia. Ponad 150 tys. ludzi z całego świata wysyłało jej listy solidarności. 

Łomża, dzięki m.in. Młodzieżowej Grupie Szkolnej z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czy też I LO im. T. Kościuszki, także bierze udział w maratonie. Zainteresowani mogą pisać listy w swoich szkołach do 9 grudnia od 8 do 14. Otwarty maraton listów trwa też w Bursie Szkolnej nr 3, ul. Zjazd. 

Kamil Parol/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *