RN
TwitterFacebook

Uczniowie sadzili las pod okiem leśników [FOTO]

Uczniowie łomżyńskich i zambrowskich szkół dołączyli do leśników i posadzili razem drzewa. Lekcję przyrody w terenie zorganizowało Nadleśnictwo Łomża. To część wielkiej akcji Lasów Państwowych „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 mln drzew – to prawie 1000 na minutę. Wbrew pozorom leśnicy więcej sadzą niż wycinają.

Ciągle nam lasów przyrasta. Nadleśnictwo Łomża w latach siedemdziesiątych miało 14 tysięcy hektarów lasu, w tej chwili mamy 22 tysiące, to już o czymś świadczy – mówi Dariusz Godlewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża. – Corocznie sadzimy ponad milion drzewek. Głównymi gatunkami ze względu na siedliska jakimi dysponujemy jest sosna. Ta jest u nas gatunkiem przeważającym i stanowi od 60-ciu, nawet do 70-ciu procent wysadzanych gatunków, ale oczywiście dużo sadzimy dębu, brzozy i olszy – dodaje Dariusz Godlewski.

W lekcji przyrody w terenie wzięli wczoraj (19.04) udział i wspólnie z leśnikami sadzili las uczniowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. W leśnictwie Żabikowo posadzono sosnę i modrzew. Posadzenie tysiąca sadzonek zajęło uczniom godzinę.

Dużo mówi się w szkołach jak to wygląda, uczy się postaw ekologicznych, a tak naprawdę nie mamy kontaktu z przyrodą, żeby faktycznie znaleźć się na tej powierzchni – mówi Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża.

Lekcja w naturze nie była trudna, ale i tu obowiązują pewne zasady.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na więźbę sadzenia, czyli odległość sadzonki od sadzonki, gdzie przy sadzeniu sosny pod kostur wynosi ona 80 centymetrów zazwyczaj – wyjaśnia Konrad Markowski z Nadleśnictwa Łomża.

Nadleśnictwo Łomża posadzi w tym roku ponad milion młodych drzewek na powierzchni około 180-ciu hektarów.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *