TwitterFacebook

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach!

Coraz częściej dochodzi do wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Jak podkreśla Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski, aby zminimalizować ryzyko takich zdarzeń, należy przede wszystkim patrzeć na znak „Uwaga zwierzęta leśne”:

Te znaki ustawia się tam, gdzie są najczęstsze przejścia  zwierząt przez drogę. Oczywiście drogowcy konsultują to z nami, w pobliży jakich dróg te zwierzęta są widziane – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski. 

Inną bardzo istotną kwestią jest zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi kierowców. Dotyczy to szczególnie tych miejsc, gdzie po obu stronach drogi występuje las. Na tych terenach musimy liczyć się z możliwością występowania dzikich zwierząt. 

Do spotkania z dzikim zwierzęciem może dojść także w tym miejscu drogi, gdzie jest wysypywana sól drogowa. Zwierzyna do metabolizmu potrzebuje soli, oczywiście leśnicy wykładają to sól w tzw. lizawkach, żeby zwierzyna ją pobierała, ale w przypadku, kiedy drogowcy wysypują sól, często zdarza się, że zwierzyna podchodzi, żeby zlizywać ją z asfaltu – mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski. 

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, nie należy jej dotykać ani przewozić. Kontakt ze zwierzęciem niesie ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję.

AM/Fot. Fotolia.com 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *