RN
TwitterFacebook

Via Baltica: Drugi przetarg na fragment S61 Śniadowo-Podborze

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że wkrótce na platformie zakupowej GDDKiA będzie widoczny ponowny przetarg na wyłonienie wykonawcy dla odcinka przyszłej Via Baltica Podborze – Śniadowo. Drogowcy jeszcze w tym roku chcą podpisać umowę z nowym wykonawcą. 

W połowie maja GDDKiA odstąpiła od umowy z dotychczasowym wykonawcą tego fragmentu Via Baltica firmą Rubau Polska. Powodem takiego obrotu spraw były opóźnieniach w pracach. Pierwszy etap, czyli prace projektowe, miały zakończyć się do 30 listopada 2018 r. złożeniem wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Wniosek nie został złożony do chwili odstąpienia od umowy, co oznaczało, że dotrzymanie pozostałych terminów realizacji odcinka, łącznie z datą zakończenia robót przypadająca na 30 listopada 2020 r., stało się niemożliwe. W tej sytuacji wykonawca nie pozostawił nam wyboru i podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od umowyprzypomina Rafał Malinowski, rzecznik prasowy GDDKiA w Białymstoku.  

Zadaniem nowego wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie węzła Podborze na obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej (skrzyżowanie S8 z powstającą S61) oraz odcinka S61 od tego węzła do węzła Śniadowo (bez węzła). W sumie realizacja obejmie 19,4 km drogi ekspresowej S61 oraz 3 km drogi ekspresowej S8.

W ogłoszonym właśnie przetargu GDDKiA wymaga, aby prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy i nie krótszym niż 36 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót. Kryterium ceny wynosi 60 proc., kryteria pozacenowe (terminy, kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej itd.) – 40 proc.

Via Baltica – jak wygląda zaawansowanie robót

W budowie jest druga jezdnia obwodnicy Szczuczyna. Trwa ponowny przetarg na odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. W poniedziałek, 12 sierpnia Wojewoda Podlaski wydał ZRID dla odcinka Śniadowo-Łomża Południe. W trakcie jest też przygotowywanie decyzji dla odcinków:

  • Łomża Południe – Łomża Zachód (decyzja spodziewana na przełomie 2019/2020 r.),
  • Kolno – Stawiski (decyzja zostanie wydana najprawdopodobniej we wrześniu),
  • Stawiski – Szczuczyn (decyzja spodziewana w II połowie sierpnia).
  • Łomża Zachód – Kolno (decyzja spodziewana w I kw. 2020 r.).

Natomiast wojewoda warmińsko-mazurski pracuje nad wydaniem decyzji ZRID dla trzech odcinków:

  • Szczuczyn – Ełk Południe (decyzja spodziewana w I kw. 2020 r.)
  • Ełk Południe – Wysokie (decyzja spodziewana w IV kw. 2019 r.)
  • Wysokie – Raczki (decyzja spodziewana w III kw. 2019 r.)

oprac. pg/GDDKiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *