RN
TwitterFacebook

Via Baltica. Prezydent Andrzej Duda: To jest budowa jednej z najważniejszych dróg, nie tylko w Polsce, ale w Europie [FOTO]

Dzisiaj (2.06.) prezydent Andrzej Duda odwiedził teren budowy fragmentu Via Baltica od węzła Śniadowo do Łomży. W swoim krótkim wystąpieniu zwracał uwagę na to, jak bardzo jest to ważna inwestycja.

– To jest budowa jednej z najważniejszych dróg, nie tylko w Polsce, ale to jest budowa jednej z najważniejszych dróg w Europie. A już na pewno, absolutnie jednej z najważniejszych i kluczowych dróg w Europie Centralnej, czyli w tej Europie, która jest dzisiaj zjednoczona współpracą w ramach tego, co nazywamy Trójmorzem. Zrealizowaliśmy, i realizujemy, tą wielką ideę współpracy pomiędzy państwami Europy Środowej właśnie po to, aby realizować połączenia infrastrukturalne. Właśnie po to, aby drogi, linie kolejowe, aby magistrale gazowe poprzez interkonektory połączyły nasze kraje od Bałtyku po Morze Czarne i po Adriatykmówił Andrzej Duda i dodawał, że ta droga spina trasę S8 z autostradą A2. 

Budowa fragmentu tego Via Baltica trwa od sierpnia 2019 roku. Zgodnie z podpisaną umową powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu plus pas awaryjny w każdym kierunku. Nawierzchnia wykonana zostanie z betonu cementowego, co wydłuży okres pomiędzy remontami na obciążonej ciężkim ruchem tranzytowym trasie. Wybudowany zostanie węzeł Śniadowo łączący S61 z drogą wojewódzką nr 677 Ostów Mazowiecka – Łomża oraz przygotowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) – Chomentowo Wschód (MOP kategorii II) i Chomentowo Zachód (MOP III). Wykonawcą prac jest firma POLAQUA. Wartość kontraktu to 380,3 mln zł brutto. Zakończenie budowy planowane jest w I kwartale 2021 r.

Po wizycie na budowie Via Baltica prezydent spotkał się z mieszkańcami Troszyna (powiat ostrołęcki).

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *