TwitterFacebook

W okolicach Łomży ma stanąć radar lotniczy

We wsi Mściwuje w gminie Mały Płock ma powstać Ośrodek Radiolokacyjny. Obiekt chce wybudować Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zaplanowała budowę czterech tego typu radarów na terenie kraju.

PAŻP podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków Radiolokacyjnych wyposażonych w radary wtórne MSSR Mode S. Ośrodki zostaną zlokalizowane w okolicach Łomży, Szczecinka, Tarnobrzegu i Rzeszowa.

– Polska żegluga lotnicza stale rozwija tak zwaną infrastrukturę lotniczą, a w skład tej infrastruktury lotniczej, która zapewnia to, że możemy bezpiecznie i płynnie kierować wszystkie samoloty na polskim niebie są właśnie radary – wyjaśnia rzecznik prasowy PAŻP Mikołaj Karpiński. Jak dodaje, radar wtórny jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. – Radary Wtórne, to są obiekty, które działają we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Taki Radar Wtórny wysyła impulsy z zapytaniem, na które „odpowiadają” transpondery umieszczone w samolotach i przekazują wiązkę informacji, to jest miedzy innymi kod identyfikujący samolot, jego nazwę, wysokość, jego prędkość oraz wiele innych potrzebnych kontrolerom ruchu lotniczego informacji – tłumaczy rzecznik PAŻP. 

Nowe radary mają zostać uruchomione do końca przyszłego roku.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *