RN
TwitterFacebook

Wakacje za granicą. Jak dobrze się przygotować?

Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek za granicą. Jak podaje nam jedno z łomżyńskich biur podróży do najchętniej odwiedzanych krajów należą Bułgaria i Grecja. Aby wypoczynek w obcym kraju upłynął nam przyjemnie i beztrosko, należy m.in odpowiednio przygotować nasz organizm. 

Tydzień przed wyjazdem należy wybrać się do lekarza i zacząć  przyjmować probiotyki, dzięki nim wzbogacimy florę bakteryjną w układzie pokarmowym i będziemy bardziej odporni na bakterie i inne zarazki występujące w obcych krajach – mówi Elżbieta Kruszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży.

 Przed wyruszeniem w podróż, szczególnie do strefy klimatu gorącego i miejsc charakteryzujących się niskim poziomem sanitarnohigienicznym, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych problemów zdrowotnych.  Istotna jest zwłaszcza ocena stanu zdrowia osób podróżujących, przyjęcie obowiązkowych lub zalecanych szczepień ochronnych, informacja o konieczności zastosowania chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, występowaniu chorób endemicznych w rejonach planowanego pobytu, doborze leków dla osób przewlekle chorych lub środków farmaceutycznych do apteczki przeznaczonej do wykorzystywania we własnym zakresie podczas wyjazdu.

Wszystkie informacje  należy uzyskać w ramach porady lekarskiej w placówkach służby zdrowia mających doświadczenie w zakresie medycyny podróży, unikać należy natomiast szeroko rozpowszechnionego poradnictwa medycznego na forach internetowych, gdzie podróżnicy, niemający wykształcenia medycznego, próbują udzielać  próbują udzielać cennych wskazówek w stylu:przejechałem Afrykę bez leków i szczepień, nic mi się nie stało, więc i wam na pewno nic się nie stanie. Osoby wybierające się na wycieczki organizowane przez biura podróży powinny otrzymać od organizatora podstawowe informacje na temat zagrożeń zdrowotnych występujących w rejonie planowanego pobytu. Biuro będące organizatorem podróży jest do tego zobowiązane prawnie (art. 13 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych).

AM/medycynatropikalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *