RN
TwitterFacebook

Wierna Chrystusowi. Jubileusz s. Łucji [FOTO]

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego A Paulo obecne jest w naszej diecezji w Łomży i Ostrołęce, można spotkać się również z nazwą: Siostry Szarytki, Siostry Miłosierdzia. W łomżyńskim Domu Wspólnoty Kapłańskiej od bardzo wielu lat posługuje s. Łucja Kwietniewska, która (22.01) świętowała jubileusz 70 lecia życia zakonnego.

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Zebrani w kaplicy domu księży seniorów, kapłani, siostry zakonne, pracownicy świeccy po pozdrowieniu przez celebransa zostali przywitani przez ks. Krzysztofa Chodkowskiego słowami, które przybliżyły uczestnikom drogę powołania Jubilatki:

71 lat temu z Kazimierza Dolnego nad Wisłą młoda osiemnastoletnia dziewczyna Łucia, bo tak ją nazywano, pojechała do Warszawy. Tam przy ulicy Tamka 35 rozpoczęła zakonną drogę życia. Jutro (23.01) minie 71 lat gdy rozpoczęła nowicjat. A później od tego momentu zaczęła się droga jej powołania, które prowadziło siostrę Łucję przez wcale nie najłatwiejsze czasy. Komunizm i odzyskiwanie zagarniętego majątku. Siostra Łucja była jakby w sercu tych wydarzeń. Zawsze oddana w służbie swojemu zgromadzeniu i Kościołowi, ale chyba najwięcej lat swego zakonnego posługiwania przeżyła właśnie w Łomży. Przyjeżdżając i wyjeżdżając z naszego miasta, gdy pełniła posługę wizytatorki Prowincji Warszawskiej Sióstr Miłosierdzia. Dzisiaj cieszymy się pięknym jubileuszem. W historii jubileuszy, w prawdzie małżeńskich, ale to zaślubiny były z Chrystusem, 70 jubileusz nosi nazwę kamiennego. Życzymy siostrze, aby siostra dalej pomagała Panu Jezusowi w prowadzeniu Kościoła i była zaangażowana w pracę, posługę powołania tak jak dotychczas, a do tego życzymy siostrze zdrowia, radości z wykonywania dalej tego powołania, które przed 70 laty powierzył Oblubieniec.

Biskup Janusz w homilii nawiązał do formularzy Mszy jubileuszowych zamieszczonych w mszale: – są dwie możliwości: 25 lat albo 50, 70 lat w tym mszale nie jest kontemplowane. Ale te 20 lat więcej to jeszcze większy motyw aby Bogu dziękować za dary, które siostra Łucja otrzymała w swoim życiu. Odnosząc się do historii lat 50 ubiegłego wieku i wydarzeń związanych z wyrzucaniem sióstr ze szpitali mówił o dostojnej jubilatce:

– Młoda dziewczyna widziała jak siostry były poniewierane, mimo to pozostała wierna w swoim zaufaniu Chrystusowi.

Biskup porównał system komunistyczny do biblijnego Goliata, pokonanego przez Dawida. Dostrzegł potrzebę pracy sióstr zakonnych w szpitalach. Zwrócił uwagę aby kierować prośbę do Pana o siły, aby w jazgocie tego świata odczytać głos powołania. By nie dać się zwieść z pięknej drogi służby Panu Bogu.

– Serce s. Łucji było otwarte każdego dnia na wolę przełożonych, ale szczególnie przez modlitwę docierało do niej światło, by uczynić serce wolnym. Imię siostry oznacza światło. Nie tylko go szukała, ale starała się być nim dla drugiego człowieka, aby inni przez nią mogli odnaleźć właściwą drogę dojścia do Pana – mówił biskup.

Podziękował za otwarte i serdeczne serce dla naszej diecezji, sióstr posługujących w w Ostrołęce i Łomży, za dar modlitwy i ofiary, poświęcenia dla wszystkich ludzi.

Kończąc homilię powiedział – Dziękujemy za ten piękny uśmiech, który potrafi wszystko złagodzić. Dziękujemy Panu Bogu, że ją do nas posłał. Życzymy aby osiągnęła wiek patriarchów pośród nas. Niech Bóg siostrze błogosławi i całemu Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia, które pracują dla naszej diecezji.

Życzymy siostrze wielu łask Bożych na dalsze lata zakonnego posługiwania w Łomży – Szczęść Boże!

x.RSz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *