RN
TwitterFacebook

Kamień węgielny wmurowany. Więźniowie będą produkować meble [FOTO]

Budowa hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze rozpoczęta. Więźniowie będą tam produkować meble. Pracę będzie miało około 60 osadzonych. Budowa hali i przyszłe uruchomienie linii produkcyjnej to część programu „praca dla więźniów”. To nie tylko praca i wynagrodzenie, ale co ważne – istotny czynnik resocjalizacyjny.

Budowa hali produkcyjnej finansowana jest z funduszu aktywizacji zawodowej skazanych. Parametry techniczne hali to: powierzchnia zabudowy – 2 190 m2, powierzchnia użytkowa – 2 246 m2, wysokość budynku – ponad 10 metrów, szerokość i długość – 40,55 mb i 60,56 mb.

Program „praca dla więźniów” ruszył dwa lata temu. Jego inicjatorem jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, a realizatorem Służba Więzienna. Program przede wszystkim ma służyć resocjalizacji osób przebywających w zakładach karnych.

˜– Mamy już praktykę w zatrudnianiu osób osadzonych. Więźniowie są już od dłuższego czasu dowożeni do nas do pracy – mówi Józef Smogorzewski z firmy, która będzie produkowała meble w zakładzie karnym. Jak przyznaje – wyzwaniem była odpowiedź na pytanie, czy firma poradzi sobie z uruchomieniem i prowadzeniem produkcji na terenie zakładu karnego.

Praca więźniów to chyba spełnienie marzeń nie tylko osadzonych, lecz także tych, którzy obserwowali więzienia. Są one pokazywane jako miejsca bezczynności i jakiegoś marazmu, a tu okazuje się, że nagle ktokolwiek, kto trafi do zakładu karnego, ma realną szansę zarobić na siebie i nie tylko na siebie, ale jakoś odpłacić Ojczyźnie, wspomóc budowę następnych hal, wspomóc więźniów, osoby potrzebujące. Cały proces resocjalizacji nabrał rumieńców – mówi ksiądz Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

Budowa hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze ma potrwać do końca czerwca tego roku.

mk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *