RN
TwitterFacebook

Wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie podlaskim [FOTO]

101 jednostek samorządu terytorialnego w województwie podlaskim, otrzyma wsparcie finansowe z budżetu województwa na zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Kwota, jaką przeznaczył zarząd województw na to zadanie w tym roku, to 400 tysięcy złotych czyli o połowę więcej niż w roku 2016. Dzisiaj (24.05) w Starostwie Powiatowym w Łomży, 40 samorządów z terenu byłego województwa łomżyńskiego, podpisało umowę na wsparcie w tym zakresie.

Jak mówi Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, Ochotnicze Straże Pożarne powinny być dobrze wyszkolone, ale też powinny posiadać odpowiedni sprzęt. Aby reagować jak najszybciej, w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy wypadków komunikacyjnych. (…) Nie powinno być oszczędzania czy to z budżetu państwa, województwa czy samorządu na to, żeby ich ciągle szkolić i rozwijać – mówi Stefan Krajewski. Jak zaznacza marszałek, możemy być dumni z tego, że działalność społeczeństwa w działalność ochotniczych straży pożarnych jest duża oraz, że ciągle dołączają do niej młodzi ludzie.

400 tysięcy złotych po podziale na 101 jednostek samorządu terytorialnego nie wydaje się kwotą dużą. Gmina Śniadowo otrzymała wsparcie w wysokości 5-ciu tysięcy złotych. Jednak jak mówi jej wójt, Rafał Pstrągowski mimo tego, że kwota nie jest za specjalnie wielka, to liczy się każde wsparcie. Budżet ochotniczych straży nie jest wielki. Jest to służba tak naprawdę wykonywana bezinteresownie i każdy grosz się liczy. Staramy się jako samorząd przy wsparciu środków zewnętrznych i wewnętrznych wspierać ją finansowo, aby sprzęt będący do dyspozycji strażaków był na miarę XXI wieku. Mimo tego, że wydawałoby się, że ta kwota jest niewielka, to jest znacząca za którą można kupić bardzo potrzebny sprzęt dla tej jednostki.

Bartosz Świeciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *