RN
TwitterFacebook

Wystawa „Dawna i teraźniejsza Łomża” otwarta [FOTO]

W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży otwarto wystawę pod nazwą “Dawna i teraźniejsza Łomża”. To kolejne wydarzenie nawiązujące do 600. rocznicy nadania praw miejskich, ale także do 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego, autora pierwszej monografii Łomży.

Wystawa rozpoczyna się od czasów najbliższych ze względu na tych mieszkańców, którzy pamiętają Łomżę sprzed kilkudziesięciu lat. Na pierwszej sali jest część poświęcona ostatniemu stuleciu. Wystawa kończy się inscenizacją obozową dotyczącą króla Władysława Jagiełły i bitwy pod Grunwaldem.

Chcieliśmy to pokazać, żeby od XX wieku, wędrując przez całą ekspozycję, dojść do czasów, gdy Łomża powstała jako miasto, a powstała właśnie w czasach Władysława Jagiełły i księcia Janusza Starszego, który był przyjacielem Jagiełły, z którym razem pod Grunwaldem pokonywał krzyżaków – mówi Adam Sokołowski, historyk w muzeum i kurator wystawy.

Jest wiele różnych eksponatów, które prezentują dane okresy historyczne. Jest między innymi właz kanalizacyjny z okresu carskiego, który jeszcze do niedawna znajdował się za bankiem przy ulicy Dwornej w Łomży. Jest też między innymi fragment garderoby Napoleona.

Otwarciu wystawy towarzyszyło wznowienie monografii Łomży z 1861 roku. Wystawę będzie można oglądać do końca października.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + 13 =