RN
TwitterFacebook

XII Novum Jazz Festival w Łomży – Nadzieja jazzu w puzonie i kontrabasie [FOTO]

Trzynastu muzyków walczyło w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu 2019, który odbywał się w ramach Novum Jazz Festival w Łomży. Jury pierwszą nagrodę, po raz drugi w historii festiwalu, przyznało dwóm osobom – Krzysztofowi Baranowskiego (kontrabas) oraz Szymonowi Klekowickiemu (puzon).

Podczas naszej narady pozwoliłem sobie na pytanie o to jakie są najważniejsze elementy w tej ocenie, bo jesteśmy niesłychanie zaszczyceni i mamy takie poczucie wielkiej odpowiedzialności, że młodzi muzycy w pewnym sensie oddają się w nasze ręce. Usłyszałem od nich, że wszyscy muzycy, którzy tutaj się pojawili reprezentowali bardzo wysoki poziom. Jednak to, co było dla nas najważniejsze w próbie oceny tych wspaniałych muzyków to współgranie i ta energia, która stamtąd płyniemówił Mirosław Carlos Kaczmarczyk, przewodniczący jury konkursowego. 

W tym roku kapituła konkursu zdecydowała się przyznać:

  • dwie równorzędne pierwsze nagrody dla: Krzysztofa Baranowskiego, który na kontrabasie wykonał “I’ll be seeing you” Sammy’ego Fain’a oraz “I have a dream” Herbie’go Hancock’a oraz Szymona Klekowieckiego, który na puzonie wykonał “Beautiful Love” Victora Young’a i “Donna Lee” Charlie’go Parker’a.
  • dwie równorzędne trzecie nagrody dla: gitarzysty Jakuba Paulskiego (wykonał dwie kompozycje własne “Subtelny” i “Monksville”) oraz saksofonisty Dawida Tokłowicza (wykonał “Autumn Serenade” Peter de Rose, Sammy Gallop we własnej aranżacji i swoją kompozycję “Love”). 
  • dwa równorzędne wyróżnienia dla: perkusisty Stanisława Aleksandrowicza i saksofonisty Jakuba Łępy.

Dodatkowo Przemysław Strączek zaprosił saksofonistę Dawida Tokłowicza do udziału w festiwalu JAZZstrzębie w Jastrzębiu-Zdroju.

Po ogłoszeniu wyników obaj laureaci zaprezentowali się przed publicznością wykonując jeden z konkursowych utworów. 

– Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego werdyktu, ale się bardzo cieszę, bo przed konkursem miałem dylemat, jakie utwory wybrać. Początkowo chciałem zagrać swoją kompozycję, ale uznałem, że jest na tyle mało czasu, żeby przygotować się dobrze z sekcjąprzyznaje Krzysztof Baranowski i dodaje, że jest w trakcie zbierania swojego materiału, który chciałby w przyszłym roku wydać na płycie.

Ostatniego dnia na scenie Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II w Łomży wystąpili VEIN TRIO oraz TIM HAGANS QUINTET feat. MAREK KONARSKI. Owacjom na stojąco nie było końca. 

pg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 7 =