RN
TwitterFacebook

XII Novum Jazz Festival w Łomży – wyjątkowe spotkania z wirtuozami skrzypiec i gitary

Za nami pierwsze muzyczne spotkania w ramach XII edycji Novum Jazz Festival. W Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży wystąpili Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz Szymon Mika Trio.

Od dwunastu lat Łomża na jeden weekend staje się prawdziwą stolicą jazzu. Publiczność jak zwykle nie zawodzi i szczelnie wypełniła w piątkowy wieczór salę Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II. Jako pierwsza na scenie pojawiła się dwukrotna finalistka Novum Jazz Festival, skrzypaczka Aleksandra Kutrzepa. Jej kompozycje i muzyka to niezwykłe połączenie dźwięku i barwy. Każdy utwór w wykonaniu jej kwartetu jest swoistym obrazem pełnym emocji, wrażeń, kolorów, nieoczywistości. Artystka zaprezentowała swój autorski materiał zgromadzony na płytach “Impressions” i “Mermaid”.

Drugi występ należał do Szymona Miki, wirtuoza gitary, który występował obok takich mistrzów jak Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman czy Avishai Cohen. Wspólnie ze swoim trio zaprezentował materiał z dwóch swoich krążków – “Togetherness” oraz “Unseens”.

Przed nami kolejny muzyczny dzień. 16 listopada na scenie zaprezentują się:

“MICHAŁ SZKIL QUARTET plays BARTOK”. Tę pozycję zarezerwowałem na program naszego festiwalu już w ubiegłym roku, gdy tylko dowiedziałem się o autorskim projekcie Michała –  opracowanie “Tańców Rumuńskich” Beli Bartoka na kwartet jazzowy. Michał Szkil – pianista nagradzany na festiwalach w całej Europie (w tym na naszym NJF) wziął  na warsztat jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki XX wieku. Zrealizuje to z czołówką polskich jazzmanów – cóż więcej potrzeba…

“MINIM feat. SAINKHO”. Absolutny unikat!!!Kwintet awangardowego gitarzysty Kuby Wójcika z udziałem światowej sławy tuwińskiej wokalistki Sainkho Namtchylak – mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponującą aż 7-oktawową skalą głosu!!! Nowoczesność w niezwykły sposób połączona z tradycją i folklorem Tuwy. Wiem, że ten koncert pozostanie na długo w pamięci Słuchacza!

Początek koncertu o godz. 18. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w kasie przy wejściu.

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 5 =