TwitterFacebook

Z Łomży do Warszawy w pół godziny? To możliwe – przekonuje poseł Lech Kołakowski

Budowa kolejowej trasy transeuropejskiej w Polsce jest możliwa. Projekt kolei dużych prędkości, łączącej północ i południe Europy, może znaleźć się w perspektywie finansowej Unii Europejskiej po 2020 roku. Dzięki temu możliwe byłoby dojechanie z Łomży do Warszawy w około pół godziny – mówi poseł Lech Kołakowski.

Kolej umożliwiłaby bardzo szybkie połączenie z Estonii przez Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry i dalej na południe w kierunku Aten i Stambułu.

Uzyskałem potwierdzenie komisarzy unijnych, że jeżeli będzie porozumienie tych państw z przebiegu ewentualnej budowy kolei szybkich prędkości i będzie podpisania umowa międzynarodowa, to będzie istniała możliwość dofinansowania – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości, Lech Kołakowski. Poseł dodaje, że podjął już rozmowy w tej sprawie na forum Unii Europejskiej.

Te skomunikowanie jest bardzo ważne dla rozwoju ziemi łomżyńskiej. Województwo podlaskie, jak również pięć województw Polski, wschodniej są najbiedniejszymi regionami Unii Europejskiej – twierdzi Lech Kołakowski.

Poseł Kołakowski przedstawił wcześniej ten pomysł na konferencji państw wyszehradzkich, a premier Mateusz Morawiecki zgłosił projekt budowy kolei dużych prędkości z Warszawy do Budapesztu. Nasz odcinek biegłby szlakiem Via Baltica od Suwałk, Łomży w kierunku Ostrołęki, Pułtuska, prawdopodobnie Warszawy Zachodniej jak również w kierunku Baranowa, gdzie ma powstać nowy wielki port lotniczy, który obsługiwać ma ponad 100 mln pasażerów i dalej, tak jak wskazał premier Morawiecki do Budapesztu, państw bałkańskich aż po Grecję i Turcję – uzupełnia poseł Lech Kołakowski. 

Wypowiedź posła Lecha Kołakowskiego w sprawie kolei dużych prędkości 

Bartosz Święciński

3 komentarzy

  1. Hanka Odpowiedz

    Daleka to perspektywa , chętnie bym przejechała się taka koleją, ale czy doczekam……

  2. enej Odpowiedz

    już w tej chwili w perspektywie 2 lat gdy faktycznie mocno postawią sprawę remontu linii Łomża Sniadowo i dalej do Ostrołęki przynajmniej do160 km/h to realny czas dojazdu do Warszawy może wynieść 1 godzine lub lekko ponad godzinę. A to przy dobrym rozkładzie jazdy daje szanse na szybkie dojazdy do pracy w Warszawie,

  3. Piotr Odpowiedz

    Czy ten fragment o którem mówi poseł nie jest już zbudowany i jest to linia Warszawa – Czyzew -Bialystok ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *