TwitterFacebook

Zaczynają się wakacje. Jak je bezpiecznie przeżyć?

Niebawem rozpoczną się wakacje, beztroski czas odpoczynku i podróżowania.  Aby dobrze wykorzystać ten czas warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Z letnim wypoczynkiem nierozerwalnie związane jest słońce i opalanie się. Ta czynność może przynieść na wiele korzyści. Słońce wytwarza zarówno endorfinę, czyli hormon szczęścia, który wpływa na nasze dobre samopoczucie, jak i  witaminę D3, której niedobór prowadzi do odwapnienia kości u dorosłych oraz skłonność do infekcji. Jednak jak podkreśla Elżbieta Kruszewska ze Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łomży opalanie może stać się groźne dla naszego zdrowia w przypadku, gdy korzystamy z tego w nieodpowiedni sposób. Istnieje kilka zasad zdrowego opalania się: należy korzystać z kosmetyków z filtrem UV odpowiednich do rodzajów skóry, warto pamiętać, aby nie stosować kosmetyków ze zbyt wysokim filtrem UV, gdyż blokują one dobroczynne działanie słońca. Poza tym, czas przebywania na słońcu powinien być dostosowany do koloru skóry, im jaśniejsza tym krótszy czas, ekspozycji na promienie słoneczne. Osoby przewlekle chore i przyjmujące lęki, powinny szczególnie uważać, gdyż niektóre leki silnie reagują z promieniowaniem słonecznym. Planując kąpiel słoneczną, warto wybierać godziny popołudniowe, gdyż w samo południe promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne i mogą powodować wystąpienie udaru słonecznego czy poparzeń słonecznych a nawet nowotworów skóry.

Podczas wakacji trzeba także zadbać o bezpieczeństwo nad wodą. Wybierając taką formę rekreacji i wypoczynku musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w wodzie. Kąpać się można tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych w obecności ratowników, czyli tzw, kąpieliska strzeżone. W przypadku korzystania ze sprzętu wodnego, wszyscy pasażerowie powinni mieć kapoki. Warto wspomnieć również o tym, że do wody wchodzimy stopniowo schładzając skórę, gdyż zbyt rozgrzane ciało może doznać szoku termicznego i może skończyć się to paraliżem. Nigdy nie wchodzimy do wody, po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *