TwitterFacebook

Zbliża się IV edycja Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka”. Pokazy odbędą się też w Łomży

IV Festiwal Filmów Festiwal Arka jest odpowiedzią na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym. W cztery weekendy listopada w ośmiu miastach w Polsce, w tym w Łomży, pokazane zostaną najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego. 

Festiwal Arka ma być odpowiedzią na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym – w myśl hasła przewodniego: „Weź udział w święcie kina chrześcijańskiego”. Wierzymy, że filmy, które wybraliśmy i które obejrzy polska publiczność, wpisują się w mądrą i otwartą dyskusję o współczesnym świecie, o sensie życia i o wartościach chrześcijańskich .

W programie Festiwalu będzie można zobaczyć m.in. LOURDES, reż. Thierry Demaizière i Alban Teurl. Podróż do groty w Lourdes, na skale której miliony ludzi odcisnęło ślad swych marzeń, oczekiwań, nadziei i bólu. Reżyserzy pokazują „nagie Lourdes”, ponieważ, jak sami mówią, tacy są właśnie pielgrzymi przybywający do tego miejsca, którzy u stóp Maryi stają nadzy, czyli prawdziwi, bez póz i udawania.

Film był początkowo wyświetlany tylko w 60 salach kinowych w całej Francji. Zainteresowanie obrazem sprawiło, że obecnie jest ich sześć razy więcej. Krytycy podkreślają, że sukces „Lourdes” pokazuje, iż Francuzi wciąż poszukują wiary, wartości i sensu. Krytycy podkreślają, że sukces „Lourdes” pokazuje, iż Francuzi wciąż poszukują wiary, wartości i sensu.

Poszukujących zapraszamy na film JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ reż. Paweł Wysoczański. Film o Helenie Pyz polskiej lekarce i misjonarce świeckiej, końca lat 80. lekarka w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Kobiecie, która opiekę nad trędowatymi, których „nikt nie chce” nazwała „wielką łaską od Boga”. – Stałam się jedną z nich. To jest moja rodzina. Stało się tak, kiedy po przybyciu tam, po krótkim czasie ktoś powiedział do mnie – mamo. Dzieciom z kolonii trędowatych najbardziej brakuje miłości”- opowiada misjonarka. Dla niej praca w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya to całe życie, Indie  stały się jej drugim domem. Film Pawła Wysoczańskiego „ Jutro czeka nas długi dzień” ma w sobie coś mistycznego. Dotyka bowiem tajemnic różnych wyznań i poszukuje w nich tego, co najistotniejsze, czyli istoty dobra. Udało mu się to osiągnąć zwykłymi, dokumentalnymi metodami.’’

O poszukiwaniu opowiada także film SCHRONIENIE W CHMURACH reż. Robert Budina. Historia Besnika samotnego pasterza i muzułmanina, nawiedzonego niespełnioną miłością. Jest synem katolickiej matki i byłego ojca komunistycznego, którym opiekuje się w albańskiej wiosce w górach. Wiosce, w której chrześcijanie i muzułmanie znaleźli sposób na pokojowe współistnienie. Nawet po odkryciu, że stary meczet był kościołem i że budynek był tak naprawdę dzielony przez dwie religie w przeszłości, spokój życia codziennego można zachować.  Jednak po śmierci ojca drastyczne zmiany zagrażają rodzinie Besnika, a pasterz jest zmuszony szukać własnej drogi.

Niezwykłą drogę śledzić możemy w filmie NIESAMOWITA ŁASKA: ARETHA FRANKLIN, reż. Alan Elliott, Sydney Pollack. Jest to przejmujący obraz kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel, ukazany w materiale zrealizowanym w ciągu dwóch nocy nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w styczniu 1972 roku. Podczas nagrania powstał album pt. „Amazing Grace” nazywany „Świętym Graalem Hollywood” – niosący bardzo poważne przesłanie dotyczące wiary, gloryfikacji miłości Boga, uwielbienia dla radosnej celebracji miłości w świetle wiary. To film prezentujący niesamowity kunszt wokalny Arethy Franklin oraz epokowe wydarzenie sprzed 46 lat – nigdy nigdzie nie pokazywane – oraz niesamowity etap w historii amerykańskiej muzyki.

Wspaniałe połączenie tradycji i współczesności odnajdziemy w greckim filmie dokumentalnym 15 SIERPNIA, reż. Zacharias Mavroeidis. Każdego roku, na koniec lipca Irena i inne kobiety przybywają do monastyru Wniebowzięcia na Tirasię, bliźniaczą wyspie Santorini. Przez kolejnych 15 dni przygotowują się do Święta Wniebowzięcia NMP, modląc się o wieczny odpoczynek dla zmarłych. Jednocześnie wracają wspomnieniami do czasów świetności wysyp, lat młodości, gdy tłumy turystów i wiernych przybywały każdego 15 sierpnia. Autorzy filmu poruszają tematy wiary, tożsamości, przynależności, tradycji w korelacji z opustoszałą obecnie wyspą. Film jest też pokłonem dla macierzyństwa i tradycji w dobie nowoczesności.

Dwoje bohaterów uwikłanych w trudną historię, to belgijska opowieść od kondycji człowieka w filmie Kristofa Hoornaerta „ODRODZENIE”. Młody mężczyzna niczym biblijny Kain zabija swojego brata. Uciekając z miejsca zbrodni znajduje schronienie u starszego, samotnego człowieka zmagającego się od lat z trudną rodzinną historią.
Spotkanie sprawia, że mężczyźni dojrzewają do wewnętrznej przemiany. Sceneria i przekaz „Odrodzenia” są zarówno ponadczasowe jak i splątane ze współczesnością. Film oszczędny w słowa, operujący prostą, sugestywną symboliką a zarazem niesłychanym pięknem i surowością obrazu. Ta tajemnicza historia pozwala widzom zagłębić się za zakamarki duszy stawiają pytania o odpowiedzialność, winę, karę i odkupienie.

Kolejny obraz festiwalu ŻYCIE W GÓRACH w reżyserii Granta Baldwina to pięknie sfilmowany, niesamowity obraz ludzkiej pasji, która stała się istotą życia. Majestatyczność górskich krajobrazów napawa szczególnym lękiem. Kolumbia Brytyjska to prowincja Kanady, której 75% terenu stanowią góry, ale jej mieszkańcy rzadko wyruszają na dalekie górskie wyprawy. Jednak dla niektórych to góry stanowią centrum i sens życia. Martina Halik i jej 60 – letnia mama Tania, jako pierwszy kobiecy zespół, wyruszają na 2300-km górski trekking z Kanady na Alaskę, wzdłuż niebezpiecznego pasma Gór Nadbrzeżnych. W ich historię wplecione są opowieści o ludziach, którzy wybrali życie w górach: zakonnic, które właśnie tutaj najbardziej czują bliskość Boga, artysty – tworzącego śnieżne obrazy czy parze, która od 50 lat żyje w głębokiej dziczy, bez dostępu do prądu.

O innych wyborach traktuje film ODWAGA W OGNIU reż. Campbell Miller. Ksiądz Willie Doyle był irlandzkim jezuitą, który zaciągnął się do armii brytyjskiej w 1915 r. Chciał być na polu bitwy z żołnierzami, kiedy najbardziej go potrzebowali. Film jest spojrzeniem na bohaterskie życie jezuity. Był człowiekiem tak odważnym, że podczas I Wojny Światowej niezliczoną ilość razy wbiegał na „ziemię niczyją”, aby zaciągnąć żołnierzy w bezpieczne miejsce lub położyć się obok nich, dając im ostatnie obrzędy. Odwaga pod ostrzałem obejmowała także trening duchowy ks. Williego Doyle’a przez całe życie. Był tak pobożny, że wstawał wcześnie, aby pływać i modlić się w lodowatym jeziorze w zamku Rathfarnham i modlić się przez całą noc na linii frontu. Film pokazuje, że gdyby nie to szkolenie duchowe, ks. Doyle nie miałby odwagi przeprowadzić wojennych wyczynów, które uczyniły go tak sławnym.

W łomżyńskim Kinie Millenium pokazane zostaną:

16 listopada (sobota) godz. 16.00 – „Niesamowita łaska: Aretha Franklin” 
17 listopada (niedziela) godz. 16.00 –„Lourdes” 
23 listopada (sobota) godz. 16.00 – „Schronienie w chmurach”
24 listopada (niedziela) godz. 16.00 – „Jutro czeka nas długi dzień”

Więcej informacji o filmach, program wraz z przewodnikiem duchowym po filmach znajduje się na stronie festiwalu festiwalarka.pl.

materiał organizatora/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *