RN
TwitterFacebook

Zbójna: jeden lekarz na całą gminę to zdecydowanie za mało…

Mieszkańcy gminy Zbójna w powiecie łomżyńskim mają problem z przyjęciem do lekarza. Największą bolączką jest utrudniony dostęp do gabinetów specjalistycznych. Niebawem ma się to zmienić.

W liczącej około 4 tys. mieszkańców gminie działa tylko jeden ośrodek zdrowia. Pracuje w nim jeden lekarz. To poniżej wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. W Zbójnej trudno doprosić się choćby o pediatrę. Aktualnie dzieci mogą leczyć się tylko u internisty.

Przydałaby się nam większa liczba lekarzy, przydałby się nam lepszy ośrodek niż w tej chwili mamy, sama pani widziała jak wygląda – mówi Wanda Kurowska-Kowalewska, lekarz w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Zbójnej.

Na brak pediatry skarży się pan Jacek: – Jeżeli chcę jechać do lekarza, to zawsze muszę wybierać Łomżę lub jeszcze dalej, natomiast na miejscu nie możemy skorzystać z porad pediatry (..) większość rodziców chcąc mieć takiego lekarza po prostu wypisała się od pani doktor, która przyjmuje na miejscu w Zbójnej – tłumaczy mieszkaniec gminy Zbójna.

Zdaniem wójta gminy Zenona Białobrzeskiego, istnieje zdecydowana potrzeba rozbudowy ośrodka. I tak niebawem się stanie. Ośrodek, który w Zbójnej funkcjonuje był budowany w latach pięćdziesiątych. Na tamte czasy był to bardzo dobry ośrodek, teraz lokalowo jest niewystarczający, a potrzeby w zakresie lecznictwa są duże – zauważa Zenon Białobrzeski.

Po kilkudziesięciu latach do ośrodka mają wprowadzić się kolejni lekarze. Przybędzie sześć gabinetów lekarskich wraz z rejestracją i poczekalnią. Oprócz nowych gabinetów, będzie też ośrodek rehabilitacji. Prace budowlane mają rozpocząć się wiosną br., a zakończą późną jesienią. Rozbudowa ośrodka będzie kosztowała około 1,6 mln zł. Połowę wyłoży gmina Zbójna, reszta pieniędzy pochodzi z zewnątrz.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *