TwitterFacebook

Zmarł Józef Poteraj, patriota, pisarz i pedagog

W dniu dzisiejszym, w godzinach porannych zmarł Józef Poteraj pisarz, pedagog, represjonowany przez UB „Jaworzniak”. Był autorem książek i artykułów o charakterze patriotycznym. Wieloletni nauczyciel i wykładowca języka polskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Odszedł w wieku 83 lat, po długiej chorobie nowotworowej.

Urodził się ur. 12 stycznia 1934 w Trzaskach, jako syn Marcelego Poteraja oraz Heleny z Żochowskich, w rodzinie wielodzietnej. Rodzice poza Józefem mieli jeszcze ośmioro dzieci. Rodzina była patriotyczna i wychowywała dzieci w poszanowaniu tradycyjnych wartości. W czasie nauki w liceum w Ostrołęce brał udział w zorganizowaniu konspiracyjnej organizacji noszącej nazwę Zjednoczonego Stronnictwa Narodowego za udział, w którym został aresztowany przez UB w roku 1952. Profil organizacji był antysowiecki. Założenie Zjednoczonego Stronnictwa Narodowego w liceum w Ostrołęce okazało się ubecką prowokacją, której celem była pacyfikacja patriotycznej młodzieży, przeciwnej sowieckiej dominacji. Celem prowokacji było także wymuszenie zeznań przeciwko ks. Stanisławowi Ołdakowskiemu oraz prof. Czesławowi Blochowi. Józef Poteraj mimo ciężkiego śledztwa wytrzymał wszystko i nie dał się złamać. Ks. Ołdakowski i Czesław Bloch pozostali na wolności. Sąd rejonowy w Warszawie skazał Józefa Poteraja na 5 lat więzienia za działalność polityczną. Początkowo przebywał w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, w tzw. Toledo, a następnie w Progresywnym Więzieniu dla Młodocianych w Jaworznie przeznaczonym dla młodzieży politycznej. W wyniku odwilży politycznej zwolniony z więzienia w roku 1956. Po zwolnieniu z więzienia kontynuował edukację, ukończył studia polonistyczne.

Od 1989 r. współpracował z Jaworzniakami (miesięcznikiem Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956), tygodnikiem Głos Katolicki, Niedzielą, a także z Wrocławską Gazetą Polską. W swoich pracach podejmował problem patriotyzmu, wartości, a także roli religii w życiu polskiego narodu.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego pisarza i patrioty odbędą się w sobotę 18 lutego eksportą z Domu Pogrzebowego przy ul. Przykoszarowej do kościoła Miłosierdzia Bożego w Łomży gdzie o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu parafialnym przy ul. Kopernika w Łomży.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

źródło:wikipedia.pl

1 komentarz

  1. Barbara Odpowiedz

    Wspaniały, mądry człowiek. Był moim polonistą. Zawsze ceniłam, chociaż bardzo mało wiedziałam, kim jest, co przeżył, doświadczył. Dziękuję Panu Bogu, że stanął na mojej drodze życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *