TwitterFacebook

ZUS: Sprawdź czy podlegasz tzw. ubezpieczeniu wypadkowemu

Sezon budowlany trwa w najlepsze. Pogoda sprzyja, więc w branży remonotowo-budowlanej jest coraz więcej ofert. Niestety to właśnie tutaj dochodzi do najczęstszych wypadków przy pracy. Warto więc sprawdzić czy podlegamy tzw. ubezpieczeniu wypadkowemu.

To może nas zabezpieczyć finansowo w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Zgłoszenie do ubezpieczenia wypadkowego sprawia, że w momencie, w którym faktycznie przydarzy się nieszczęśliwy wypadek w pracy, mamy dostęp do wielu świadczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, jednorazowe odszkodowanie, renta wypadkowa czy też renta rodzinna, która jest wypłacana rodzinie jeśli wypadek okaże się mieć skutek śmiertelnymówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Może się zdarzyć, że ZUS nie przyzna odszkodowania wypadkowego. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy udowodni się, że jedyną przyczyną tego wypadku było jakieś działanie umyślne poszkodowanego lub wynikało z rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnienia na umowę o pracę, zlecenie, agencyjną oraz uaktywniającą. Nie podlegamy mu jednak podczas wykonywania pracy na umowę o dzieło.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *