TwitterFacebook

Zwycięzcy konkursu „Dekalog i wartości” nagrodzeni [FOTO]

77 szkół z terenu diecezji łomżyńskiej wzięło udział w konkursie na najciekawszą pracę w ramach projektu „Dekalog i wartości”. W siedzibie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji odbyła się gala finałowa konkursu. Konkurs był podzielony na trzy kategorie. W kategorii szkół podstawowych wygrała szkoła z Turośli, w kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła szkoła z Wąsosza, zaś w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyły dwie szkoły z Łomży – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

Uczestnicy konkursu poprzez swoje prace musieli poszukać i przedstawić wartości zawarte w dekalogu. Forma prac była dowolna. Mogła być to praca pisemna, prezentacja multimedialna czy nawet teledysk. Ze zwycięskich szkół jedynie szkoła z Wąsosza nie zrobiła pracy multimedialnej. Cztery już w tej chwili absolwentki tamtejszej szkoły skomponowały własną piosenkę, której tematem były wartości zawarte w dekalogu.

Interesowało nas indywidualne podejście do tej rzeczywistości. Praca odzwierciedla to co dla jej twórcy jest istotne. Jak postrzega te wartości, jak one na niego oddziaływują i jak go kształtują (…) w zwycięskich pracach widać było te przemyślenie – mówi Bogumiła Rzepnicka, konsultant do spraw nauczania religii w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

W swoim projekcie przedstawiliśmy wartości zawarte w dekalogu. To co jest dla nas najważniejsze i to jak powinno funkcjonować społeczeństwo. Powinniśmy przestrzegać przykazań, które dał nam Pan Bóg, aby rozsądnie ułożyć nasze życie – mówi Agnieszka Gronostajska, uczennica katolika i pomysłodawczyni zwycięskiego projektu. Uczniowie przedstawili te wartości w formie prezentacji multimedialnej. Przy każdym przykazaniu pokazali jak należy i jak nie należy postępować. Przy tym czytany był przez lektora fragment z Pisma Świętego o danym przykazaniu. Na pytanie skąd pomysł na taką realizację projektu jego pomysłodawczyni odpowiada, że było to natchnienie z góry. Byłam wtedy w kościele i tak sobie myślę, kurcze zbliża się konkurs, co tutaj zrobić, jak to przedstawić. Była taka minuta ciszy i nagle mam! Wiem jak to zrobić. Zachodzę do domu i spisałam to wszystko na kartkę.

Jak mówi ksiądz Mateusz Rakusiewicz, były katecheta w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym, najbardziej owocne w tym wszystkim jest zaangażowanie młodych ludzi w realizację tego projektu. Chcąc przedstawić innym czym dla nich jest dekalog, czym są wartości to sami muszą się najpierw nad tym zastanowić. Szukać gdzieś tych odpowiedzi. Przez to poszerzają nie tylko swoją wiedzę, ale i więź z Bogiem, która właśnie z w związku z tym dekalogiem i wartościami się wiąże.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. Pingback: „Dekalog i wartości”, czyli zwycięzcy są wśród nas | Szkoły Katolickie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *