RN
TwitterFacebook

Mazowsze. Samorząd województwa podsumował swoje działania w walce z COVID-19

150 milionów złotych przeznaczyło Mazowsze na walkę z koroawirusem. Od połowy marca dla subregionu ostrołęckiego zakupiono między innymi blisko 389 tysięcy środków ochrony osobistej, specjalny bus do przewozu osób zakażonych do ostrołęckiej stacji pogotowia oraz tomograf komputerowy i mobilny aparat RTG do szpitala w Ostrołęce.

Na walkę z COVID-19 planujemy przekazać dodatkowe 100 mln zł – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– My wiemy o tym, że powinniśmy nauczyć się żyć z COVID-em i musimy sobie zdawać z tego sprawę, że ten COVID nie zniknie. Stąd też te dodatkowe środki o 100 milionów złotych, żebyśmy tak przeorganizowali te nasze jednostki służby zdrowia, żeby mogły funkcjonować dwutorowo. Czyli, żebyśmy nie musieli unikać leczenia, ale również leczyli inne choroby i funkcjonowali z COVID-em.

Samorząd Województwa Mazowieckiego zadziałał bardzo szybko – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

– To był taki moment dla nas w pewnych sytuacjach tragiczny, bo mieliśmy już pacjentów COVID-owych, a nagle liczyliśmy ile mamy kombinezonów, ile mamy maseczek. I to, że uruchomione zostały środki unijne, to że można było już zacząć kupować pewne rzeczy, ewentualnie zamawiać wygląda na to, że podjęliśmy decyzję bardzo szybko. 

Na projekt “Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacje pomieszczeń w związku z pojawieniem się SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” Mazowsze przeznaczyło 140 milionów złotych, z czego blisko 125 pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 1 =