TwitterFacebook

35. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne [FOTO]

Nagrody dla kurpiowskich muzyków i śpiewaków rozdane. W Ostrołęckim Centrum Kultury zorganizowano konkurs trzydziestych piątych Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych. Jury wyłoniło zwycięzców w pięciu kategoriach: soliści, grupy śpiewaczy, instrumentaliści, kapele, mistrz i uczeń.

Pieśni, piosenki czy melodie z kurpiowskich regionów rozbrzmiewały w Ostrołęckim Centrum Kultury. Artyści zaprezentowali utwory ludowe, a zarazem kultywowali poszczególne tradycje kurpiowskie. Konkurs składał się z dwóch części. W przerwie widzowie mogli obejrzeć półgodzinny film zmontowany z poprzednich Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych. W oczekiwaniu na wyniki konkursu grupa kurpiowskich śmiałków zabawiała publiczność pokazem tańców ludowych. Publiczność była otwarta na różnego rodzaju przyśpiewki ludowe tym samym współpracując z kapelą.

Przedział wiekowy wykonawców był bardzo zróżnicowany: od dzieci po seniorów. Tradycja jest zaszczepiana od małego, bo w kołach gospodyń kurpiowskich działają nie tylko dorosłe kobiety czy seniorki, ale również młode dziewczyny.

Jestem już starszą uczestniczą, choć są dużo młodsze dziewczyny, które też występują. My robimy to dla tradycji, spotykamy się raz w tygodniu i śpiewamy. Wygrywamy różnego rodzaju konkursy i jesteśmy bardzo, ale to bardzo zadowoleni z tego typu zajęcia. Są dziewczynki, które chodzą jeszcze do szkoły i mają już swoje stroje kurpiowskie, w których z Nami występują. Ja urodziłam się na Kurpiach, wychowałam się na Kurpiach i nie wyobrażam sobie tego inaczej – mówi Zofia Mróz z koła gospodyń w Krobi.

Do udziału w konkursie przystąpiło siedemdziesiąt osiem osób pochodzących z Puszczy Zielonej i Białej. Wytypowani otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne. Fundatorami byli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Muzeum Kultury Kurpiowskiej oraz Wójt Gminy Kadzidło.

Rafał Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *