TwitterFacebook

Ambasador Węgier z wizytą w Ostrołęce [FOTO]

Ambasador Węgier odwiedziła Ostrołękę. W ramach obchodów Narodowego Święta Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács z przedstawicielami miasta złożyła kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Bema, zwiedziła Muzeum Kultury Kurpiowskiej i odwiedziła I Liceum Ogólnokształcące.

W ramach Narodowego Święta Węgier – przypadającego na 15 marca – przedstawiciele miasta z prezydentem Łukaszem Kulikiem na czele, wspólnie z ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Bema.

Nigdy nie zapomnimy wam tej pomocy, jak również tej udzielonej w 1956 roku. Bardzo chciałabym podziękować władzom miasta za pielęgnowanie tej pamięci. Ostrołęka jest bardzo bliska sercom Węgrów. Każdy węgierski uczeń zna przynajmniej trzy polskie miasta: Warszawę, Kraków i oczywiście Ostrołękę. W głowie każdego węgierskiego dziecka jest Ostrołęka i tyle słyszeli o generale Józefie Bemie, że część z nich myśli, że był on Węgrem – powiedziała Orsolya Kovács podczas ceremonii.

Kolejnym etapem wizyty, było zapoznanie się z folklorem kurpiowski w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie Orsolya Kovács podziwiała między innymi kurpiowskie stroje i wycinanki. – Sztuka ludowa kurpiowska jest przepiękna. Podziwiam te wycinanki, jak drobne i piękne są. Aż trudno uwierzyć, że wykonał je człowiek – powiedziała.

Ostatnim punktem była wizyta w I Liceum Ogólnokształcącym im. generała Józefa Bema w Ostrołęce, gdzie podczas uroczystego apelu uczniowie szkoły przywitali ambasador polskim tańcem narodowym – polonezem.

Istnieje szansa na to, aby uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce wzięli udział w wymianie studentów z jedną z placówek węgierskich. Ambasador Węgier, Orsolya Kovács wyszła z tą propozycją zauważając, że w Polsce powstał Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który na Węgrzech działa w formie fundacji. – Chcielibyśmy poprawić wzajemne relacje. Naturalnym partnerem wydaje się I Liceum Ogólnokształcące, z uwagi na patrona, który im przyświeca. Myślę, że taka wymiana to bardzo fajna inicjatywa i myślę, że powinniśmy dążyć, aby z przedstawicielami Węgier, ale i również przedstawicielami innych państw partnerskich dążyć do wymiany uczniów, aby młodzież mogła poznać inne kultury” – powiedział prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. 

Narodowe Święto Węgier jest upamiętnieniem rewolucji węgierskiej z 1848 roku.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *