RN
TwitterFacebook

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Ostrołęki

Harcerze z ostrołęckiego Hufca ZHP odwiedzili ostrołęcką redakcję Radia Nadzieja. Przywieźli ze sobą Betlejemskie Światło Pokoju, które dostali od skautów ze Słowacji. Harcerze od wtorku przekazują ognień różnym instytucjom miejskim, a osoby indywidualne mogą  po niego zgłosić się do Komendy Hufca ZHP w Ostrołęce.

Zwyczaj zapoczątkowano w austriackim Linz w 1986 roku przez tamtejsze media, jako przejaw dobroczynności, solidaryzacji z osobami potrzebującymi. Od tamtej pory skauci austriaccy przewożą je samolotem z Betlejem i przekazują całej Europie. Ideą tego ognia jest trafienie do jak największej liczby osób. – My dostajemy je od harcerzy słowackich na Łysej Polanie. Tam też w schronisku związkowym na Głodówce odprawiana jest uroczysta Msza św. w kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju. Stamtąd rozjeżdża się po całej Polsce – mówi Bartłomiej Domian, zastępca Komendanta Hufca ZHP w Ostrołęce.

Symbolika światła w chrześcijaństwie ma ważne znaczenie. Zapalona świeca symbolizuje obecność Jezusa Chrystusa. – Światło symbolizuje ciepło, do czego człowiek z natury się garnie. Roznoszenie Światła Betlejemskiego pokazuje, że wiara chrześcijańska jest dostępna dla każdego – mówi przewodnik ks. Adam Ulatowski.

Światło Betlejemskie z Polski trafia na wschód do Litwy, Estonii i Rosji. Na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny dotrze również do Szwecji.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + nine =