RN
TwitterFacebook

Cześć i chwała bohaterom! Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w Ostrołęce

Mieszkańcy Ostrołęki oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. W godzinę „W” jak co roku zawyły syreny alarmowe, a pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dzisiejsze obchody są manifestacją tego, w co wierzymy, co uważamy za ważne i tego, że pamiętamy o Powstańcach Warszawskich. Z jednej strony byli bohaterami, ale z drugiej – także ofiarami i musimy pamiętać o tym, że to bohaterstwo było bardzo krwawe – mówił jeden z uczestników.

W uroczystości jak co roku wzięli udział harcerze, którzy przypomnieli, że w powstaniu walczyło i zginęło wielu młodych ludzi należących przed laty do ich organizacji. Harcerze brali udział nie tylko w powstaniu, ale w całej konspiracji. Odegrali bardzo ważną rolę w walkach o Warszawę, w których licznie brali udział. Trudno powiedzieć, co bym zrobił, gdybym znalazł się na ich miejscu, ale mogę mieć tylko nadzieję, że zachowałbym się tak, jak oni – mówił Michał Kotowski z ostrołęckiego ZHR.

Przyjmuje się, że w trakcie 63 dni walk o Warszawę z rąk Niemców zginęło od 150 do 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Dziś wiadomo, że w Powstaniu Warszawskim brali udział także ostrołęczanie, którzy przed wojną wyjechali do Warszawy. Były to zarówno osoby niezwykle zasłużone, które wniosły znaczny udział w działania powstańcze, jak też i takie, co do których znane jest tylko samo nazwisko lub pseudonim, jak chociażby „siostra Oleńka z Ostrołęki”, która przychodziła do rannych w jednym ze szpitali na terenie Warszawy. Ich losy dokumentują obecnie pracownicy ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 4 =