RN
TwitterFacebook

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Przypominają nam o tym co było i nie pozawalają zapomnieć różnych wydarzeń z historii dlatego zasługują na należytą ochronę. Zabytki, obiekty zabytkowe, ruchome i nieruchome to rzeczy niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Dziś (18.04) Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Został on ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 r. oraz wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. To okazja na uhonorowanie konserwatorów, historyków sztuki i spojrzenie na zabytki przez pryzmat ich historii.

– To okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, nie tylko o zabytkach, ale również o osobach nimi się zajmującymi – twierdzi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. – W Polsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisanych jest 15 obiektów. Mamy czym się pochwalić. Te obiekty mają uwrażliwić i przypomnieć, że każde dobro kultury zasługuje na opiekę, szczególne postępowanie. Nie każdy tak podchodzi do obiektów zabytkowych, dlatego są służby i instytucje, które się nimi zajmują – podkreśla dyrektor

Muzeum Kultury Kurpiowskiej posiada ponad 16 tysięcy muzealiów ruchomych. Placówka zajmuje się też zabytkami nieruchomymi, wpisanymi do Rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Są to między innymi zabytkowa, neo-klasycystyczna kamienica miesząca się przy placu Bema 8, czyli obecna siedziba muzeum oraz podobny budynek, w którego skład wchodzą XVI-wieczne piwnice przy placu Bema 9. Jednak ochroną objęte jest również dziedzictwo niematerialne.

Odkąd Polska podpisała konwencję UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury, prawną ochroną objęte zostały zwyczaje, obrzędy czy używanie dialektu. Kultura Kurpiów, jako całego regionu jest dobrym przykładem. Wesele kurpiowskie, czy wycinanka kurpiowska jako dziedzina, też są chronione – powiedziała Maria Samsel.

Zdaniem dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej, dziedzictwo narodowe jest bardzo narażone na zniszczenie i dlatego powinniśmy je doceniać. Myślę, że dramat, jaki wydarzył się w ostatnich dniach, pożar katedry Notre Dame i wielkie poruszenie jakie wzbudził, świadczą o tym, że społeczeństwo ma świadomość jak ważną rolę odgrywają zabytki i przede wszystkim należy je chronić. To dziedzictwo jest narażone na niebezpieczeństwa. Powinniśmy wykazać się wielką ostrożnością i wrażliwością, bo często jak tracimy coś bezpowrotnie, to zauważamy jak ważne to dla nas było.

Do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce wpisanych jest 26 pojedynczych obiektów, między innymi kościół św. Antoniego Padewskiego, czy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz dodatkowe dwa, które obejmują układ urbanistyczny starego miasta i nawarstwienia kulturowe.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *