TwitterFacebook

E-Akta. Pracodawco, pamiętaj o dostosowaniu programów

Od stycznia, w związku z wejściem w życie projektu e-Akta, zmieni się zakres danych, jakie przedsiębiorca będzie przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mimo zwiększenia ilości przekazywanych informacji, zmiany będą korzystne dla płatników.

Pracodawcy będą przekazywać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych więcej danych. Będą one dotyczyć kwot przychodu wypłacanych pracownikowi czy też zleceniobiorcy oraz okresu wykonywania pracy nauczycielskiej. Nowy raport będzie nazywał się ZUS RPA. W zamian pracodawcy, którzy zatrudniają nowe osoby nie będą musieli przechowywać ich akt osobowych w formie papierowej 50 lat, wystarczy wtedy tylko 10 lat – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Jeśli przedsiębiorca korzysta z programu kadrowo-płacowego, który nie rejestruje danych wymaganych przepisami wchodzącymi w życie już 1 stycznia 2019 roku, będzie musiał jak najszybciej zaktualizować oprogramowanie. Do zmian w dokumentacji przekazywanej do ZUS w związku z projektem E-Akta zostanie także dostosowany program Płatnik i e-Płatnik.

AZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *