RN
TwitterFacebook

Edukacja profilaktyczna raka piersi w Ostrołęce

Październik jest miesiącem świadomości o ryzyku raka piersi. Z tego powodu w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce po raz kolejny zorganizowaną wydarzenie podczas, którego można było dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy na temat choroby nowotworowej piersi.

Wśród kobiet największą zachorowalność jest na raka piersi. A wiadomo im szybciej następuje wykrycie komórek rakowych, tym jest większa możliwość wyleczenia. Właściwie nasza akcja ma na celu zachęcenie młodych dziewczyn przede wszystkim do samobadania – mówi Barbara Złotkowska, jedna z organizatorek akcji.

Na tegoroczny dzień profilaktyki zaproszono onkolog Katarzynę Dziak. W trakcie swojego wystąpienia przekazała ona najważniejsze informacje dotyczące choroby nowotworowej i profilaktyki wykrywania raka piersi. Wyjaśniła między innymi jak powinniśmy się badać.

Badaniem o udokumentowanym wpływie na zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi jest mammografia przesiewowa – mówi Katarzyna Dziak – Jest to badanie dostępne także w Ostrołęce w szpitalu specjalistycznym. Warto je wykonywać. Każda kobieta po 50 roku życia zrobi to bezpłatnie, bez skierowania raz na dwa lata.

Katarzyna Dziak wyjaśniła także, jak ważne jest badanie swoich piersi samemu.
oczywiście to samobadanie ma bardzo duży wpływ na świadomość kobiet, na to żeby wcześniej reagowały kiedy dostrzegają jakieś zmiany w swoim ciele, w swoich piersiach. warto to robić raz w miesiącu, ustalić jakąś datę.

W trakcie dnia profilaktyki na terenie szkoły uczennice rozdawały specjalne informacyjne ulotki.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *