RN
TwitterFacebook

Elektroniczne zwolnienia lekarskie już obowiązują. E-ZLA w praktyce

Elektroniczne zwolnienia lekarskie obowiązują od soboty 1 grudnia. Tylko pierwszego roboczego dnia ich funkcjonowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie województwa mazowieckiego wpłynęło 22 tysiące elektronicznych formularzy. System przyjmował momentami nawet 17 zwolnień na sekundę.

Pierwszego roboczego dnia obowiązywania wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich zdarzyły się pewne spowolnienia. Wynikały one z tego, że bardzo wielu lekarzy w jednym momencie korzystało z Platformy Usług Elektronicznych. Spowolnienie odczuli przede wszystkim lekarze posiadający wolniejsze i mniej stabilne połączenie internetowe – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych zareagował szybko: zwiększyliśmy przepustowość łączy, dzięki czemu utrzymano stabilność działania całego systemu.

Nie wszyscy lekarze zastosowali się jednak do nowych zasad. Po 1 grudnia do ZUS-u wciąż wpływały zwolnienia papierowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinny być już używane. Na terenie Polski wystawiono 161 nieprawidłowych formularzy, z czego w województwie mazowieckim tylko 16. W każdym przypadku z lekarzami, którzy je wystawili, mają się skontaktować pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Liczymy, że wszyscy dostosują się do obowiązujących przepisów – mówi Piotr Olewiński. – W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian ZUS chce pomóc medykom we wdrożeniu się w nowy system. W związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Tylko w poniedziałek (3.12) w Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 151 tysięcy elektronicznych zwolnień lekarskich.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *