RN
TwitterFacebook

Figura św. Michała Archanioła odwiedziła parafię w Płoniawach [FOTO]

Kopia figury z cudownej groty objawienia św. Michała Archanioła na górze Gargano w miasteczku Monte Sant’Angelo odwiedziła parafię Płoniawy.

Święty Michał Archanioł, dowódca wojsk anielskich, zwycięzca szatana i niezrównany sojusznik w walce z pokusami miał się objawić w miasteczku Sipont 4 krotnie.

Po raz pierwszy w roku 490 i wiązało się to z „Epizodem zagubionego byka”. Pewnemu bogatemu człowiekowi zaginął najpiękniejszy byka ze stada. Właściciel znajduje go klęczącego przed wejściem do tajemniczej groty. Chcąc go ukarać wypuszcza z łuku strzałę, która w tajemniczy sposób zawraca i trafia we właściciela. Zdziwiony tą sytuacją idzie do biskupa Sipontu, Wawrzyńca (później świętego) i opowiada mu całe zdarzenie. Ten zarządza trzy dni modlitwy i pokuty. Po tym czasie w kaplicy, gdzie modli się biskup, objawia się Michał Archanioł, który mówi mu, aby ten poświęcił ową grotę. Jednak to miejsce było związane z pewną religią pogańską, dlatego też biskup nie wykonuje polecenia Archanioła.

Drugie objawienie miało miejsce podczas oblężenia miasta przez barbarzyńców. Biskup wezwał wiernych do modlitwy i pokuty, i ponownie po trzech dniach objawia się dowódca wojsk anielskich, który mówi, aby mieszkańcy byli spokojni, gdyż z jego pomocą z łatwością zwyciężą.

Po zwycięstwie mieszkańców Sipontu nad barbarzyńcami, Wawrzyniec udaje się do groty, aby ją poświęcić. Wtedy święty Michał Archanioł ukazuje mu się po raz trzeci i mówi, żeby zaniechał poświęcenia miejsca, gdyż on już to zrobił i nakazuje, aby odprawiono tam mszę świętą. Biskup Wawrzyniec wraz z mieszkańcami znajduje w grocie kamienny ołtarz przykryty szkarłatnym płótnem, wraz z krzyżem i odcisk stopy dziecka, który Michał Archanioł pozostawił po sobie jako znak swojej obecności. Od tego czasu owa grota nazywana jest „niebiańską bazyliką”, ponieważ jako jedyna świątynia na świecie nie została poświęcona ręką człowieka.

Ostatnie z objawień miało miejsce podczas epidemii dżumy w 1656 roku. Biskup Alfonso Puccini modlił się w grocie o wstawiennictwo św. Michała Archanioła, aby ten uchronił ludność przed chorobą. Święty Michał objawił się i polecił, aby biskup poświęcił kamyki z groty, naznaczył je krzyżem i inicjałami M. A. oraz obiecał że ci, którzy będą przechowywać kamienie w domach zostaną uchronieni od zarazy. I tak się stało.

Kopia figury znajdującej się w Niebiańskiej Świątyni odwiedza parafie w całej Polsce. Podczas 9-letniej Wielkiej Nowenny prowadzonej przez Zgromadzenia św. Michała Archanioła w 2013 roku, przełożony generalny zgromadzenia wystąpił o sprowadzenie tej figury, aby ożywić kult świętego w parafiach gdzie pracują członkowie zgromadzenia. – To miało być tylko nasze wewnętrzne wydarzenie – powiedział ksiądz Rafał Szwajca, koordynator ds. peregrynacji figury świętego Michała ArchaniołaMiało to być dwadzieścia kilka miejsc gdzie pracujemy i wszystko miało się zakończyć zawierzeniem naszych placówek św. Michałowi Archaniołowi w naszą uroczystość patronalną 29 września 2013 roku. Mamy rok 2019, i myślę, że wiele jest w tym prawdy, że Michał Archanioł sam pisze scenariusz tych peregrynacji, ponieważ wciąż dostajemy zaproszenia od parafii, które chciałyby gościć figurę u siebie. To pokazuje, jak jest potrzebny święty Michał Archanioł. Kościół ukazuje go jako wojownika o każdego człowieka, teraz mamy bardzo wielu ludzi zagubionych, zniewolonych, więc to pewnie dlatego ta peregrynacja tak się rozwinęła. – dodaje kapłan.

8 maja, w dzień Objawienia świętego Michała Archanioła, wierna kopia figury znajdującej się w Niebiańskiej Świątyni odwiedziła klasycystyczny kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Płoniawach.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *