RN
TwitterFacebook

Filip Presseisen zagrał w Ostrołęce [FOTO]

W Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce można było wysłuchać improwizacji organowych do gadek kurpiowskich. Był to kolejny koncert w ramach Festiwalu IV EtnoSakralia Kurpiowskie.

Było to wyjątkowe wydarzenie artystyczne powstałe z połączenia słowa i muzyki – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Adam Tański – Mogliśmy na nowo odkryć kurpiowskie opowieści recytowane przez narratora przy akompaniamencie organowych improwizacji inspirowanych tekstami gadek. Było to o tyle niesamowite spotkanie, że cała ta muzyka powstawała bezpośrednio przy nas. Koncert był zupełną improwizacją. Trzeba mieć to na uwadze i docenić ten trud, tu i teraz wykonawcy.

Nie było żadnych prób, nie było wcześniejszego przygotowania. Wszystko wynikało z marszu – mówi recytator Krystyna Łaszczych. Pan Filip doskonale improwizował. Wyczuł te momenty gdzie trzeba było wyciszyć lub wzmocnić dźwięk, a nawet dodać jakieś elementy muzyki folklorystycznej. Ja sama musiałam momentami nawet zatrzymać się, by posłuchać jego grania. Muzyka była naprawdę świetna.

Dla mnie to było coś w rodzaju takich majowych rekolekcji. – dodaje pani Krystyna – To był taki czas uwielbienia. Recytowane przeze mnie teksty dotyczyły kultu kapliczek i krzyży przydrożnych. Przeplatałam je humorystycznymi fragmentami gadek kurpiowskich. Znalazły się tam też teksty związane z Objawieniami Matki Bożej w Fatimie i wydarzeniami z zamachu na Ojca Św. Jana Pawła II. Poprzez to przygotowanie się do tego spotkania sama dowiedziałam się o wiele, wiele więcej , chociażby o tym czego oczekiwała i wciąż oczekuje od nas Maryja.

Opowieści gadką kurpiowską recytowała Krystyna Łaszczych. Natomiast przy organach wystąpił wybitny organista i improwizator Filip Presseisen.

Anna Sutuła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *