RN
TwitterFacebook

GD: Dominik Mydłowski i Kuba Szydlik – Żywe lekcje historii

Od ośmiu lat przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce działa Kolo Historyczno-Rekonstruktorskie „Czwartacy”. To nie przypadek, że społeczeństwo Ostrołęki pamięta szczególnie o „czwartakach”. „Czwartacy” to żołnierze 4 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Kongresowego, którzy walczyli w powstaniu listopadowym, między innymi w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku.

Szkolne koło historyczne tworzy kilkudziesięciu uczniów, którzy uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych, towarzyszących wielu wydarzeniom. Dzięki staraniom szkoły, a także dzięki współpracy z Ostrołęckim Stowarzyszeniem Historycznym „Czwartacy”, grupa młodych rekonstruktorów wyposażona jest w niezbędne rekwizyty, jak umundurowanie czy repliki broni z pierwszej połowy XIX wieku. A całość spina nauczyciel historii Dominik Mydłowski.

Uczestnicy rekonstrukcji pokazują nie tylko jak wyglądały ówczesne bitwy czy też umundurowanie, ale na przykład jak szkolono czwartaków, jak wyglądała musztra. Uczniów, chętnych do działania w kole, nie brakuje. Jednym z nich jest Kuba Szydlik:

Jest to fajne oderwanie od szkolnej rutyny, jeździmy po całej Polsce, po rekonstrukcjach, zabezpieczamy różne imprezy tego typu – mówi Kuba Szydlik.

Społeczeństwo Ostrołęki przy każdej możliwej okazji daje dowody, że pamięta o czwartakach z powstania listopadowego. Patronem jednej z głównych ulic w mieście jest generał Ludwik Bogusławski, który dowodził w pamiętnej bitwie oddziałami 4 Pułku Piechoty Liniowej. Natomiast przy Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, od strony ul. Stanisława Staszica, stoi pomnik Czwartaków, na którym wyryty jest napis „Tym co w boju zapragnęli słynąć, dwie tylko drogi – zwyciężyć lub zginąć”.

Z Dominikiem Mydłowskim i Kubą Szydlikiem rozmawia Sebastian Kamiński:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *