RN
TwitterFacebook

[WIDEO] GD: Grażyna Talarek – Muzeum otwarte na tradycję i współczesność

Od 44. lat w Ostrołęce działa Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Początkowo było to Muzeum Okręgowe. Pod obecnym szyldem działa od 1998 roku, natomiast od samego początku ukierunkowane jest na gromadzenie eksponatów rodem z ziemi kurpiowskiej, przy równoległym prowadzeniu działów historycznego, archeologicznego, sztuki i oświaty.

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie przekonuje o słuszności utworzenia takiego muzeum. Tylko sama kultura kurpiowska jest przebogata, a wycinanki kurpiowskie, których w gablotach muzealnych jest ponad 700, stanowią niepowtarzalny zbiór tematycznych dzieł ludowych. Obok wycinanek są też stroje ludowe czy narzędzia, którymi posługiwano się na Kurpiach.

Siedziba główna Muzeum Kultury Kurpiowskiej mieści się w zabytkowych kamienicach przy Placu Bema w Ostrołęce, ale w skład muzeum wchodzi też Mauzoleum na Fortach Generała Józefa Bema w Ostrołęce i Skansen Kurpiowski w Kadzidle.

Zbiory muzeum liczą obecnie ponad 15 tysięcy muzealiów i ponad 9 tysięcy książek. Jest też bogata kolekcja obrazów takich malarzy jak: Zofia Stryjeńska, Eugeniusz Zak, Vlastimil Hofman czy Rafał Malczewski oraz artystów malarzy związanych z regionem ostrołęckim.

Równie bogatym działem jest dział historyczny, w którym prym wiodą eksponaty związane z powstaniami narodowymi, w tym przede wszystkim z Powstaniem Listopadowym i bitwą pod Ostrołęką, która miała miejsce 26 maja 1831 roku.

Więcej o Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w rozmowie księdza Marcina Sobiecha z Grażyną Talarek.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *