TwitterFacebook

Hanna Potapowicz – Polska z morzem zaślubiona. Setna rocznica wydarzeń

10 lutego 2020 roku minęło 100 lat od zaślubin Polski z morzem. Tego dnia prezydent Andrzej Duda, w trakcie wizyty w Pucku, dokonał symbolicznego odnowienia aktu zaślubin. 100 lat temu zrobił to generał Józef Haller, dowódca powstałej w 1917 roku we Francji Armii Polskiej, którą nazwano Błękitną Armią. Generałowi Hallerowi towarzyszyli między innymi marynarze Pierwszego Batalionu Morskiego. Ci sami marynarze, kilka miesięcy później, 3. sierpnia, zostali oddelegowani na ziemię kurpiowską, pod Ostrołękę, gdzie walczyli z sowieckim najeźdźcą.

– Zostali przywiezieni do stacji Ostrołęka-Kaczyny i natychmiast skierowani do boju w okolicach wsi: Zabiele, Susk, Rzekiuń – mówi Hanna Potapowicz z Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Wielu z nich poległo. Tylko na cmentarzu w Rzekuniu pochowanych jest 53 marynarzy, którzy stawiali opór sowieckiej nawale. Każdego roku, przy okazji obchodów kolejnych rocznic tamtych wydarzeń w Rzekuniu organizowane są specjalne uroczystości. W tym roku szczególne uroczystości w ramach zaślubin Polski z morzem odbędą się 23 lutego w Ostrołęce.

10. lutego to też jest święto Ligi Morskiej i Rzecznej. Liga powstała 1. października 1918 roku. Założyli ją oficerowie marynarek wojennych, którzy służyli wcześniej w marynarkach państw zaborczych, nadając Lidze charakter patriotyczny, narodowy, o profilu morskim.

– To oni, widząc już rychłe odzyskanie niepodległości, przyjeżdżali do Warszawy, która była centrum, bo władze były tam, i oni już 1. października założyli stowarzyszenie bo całe życie, które spędzili na morzu, pływali z myślą i marzeniem by pływać pod polską banderą – przypomina Hanna Potapowicz.

Po odzyskaniu niepodległości sprawa granicy północnej i morza nie była wyjaśniona. Trzeba było jeszcze czekać na tę chwilę rok i trzy miesiące, do 10 lutego 1920 roku. Granicę morską ustaliły dopiero postanowienia Traktatu Wersalskiego.

Z Hanną Potapowicz rozmawia Sebastian Kamiński:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *