RN
TwitterFacebook

GD: Henryk Gut – Etos pracy nauczyciela

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, wcześniej zwany Dniem Nauczyciela. To święto oświaty, którego początki sięgają 1957 roku, a ustanowionego celem upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskigo. Wykonywanie zawodu nauczyciela to misja – przekonywał dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja, Henryk Gut, dyrektor Liceum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce.

Etos pracy nauczyciela – to bardzo ważny temat, to zbiór podstawowych zasad i wartości, jakimi powinien być wierny każdy nauczyciel. Mówiąc o etosie nauczyciela należałoby sięgnąć do starożytnej Grecji.

– Tam mędrcy wskazywali kim jest nauczyciel, jaki jest jego etos. Mędrzec i nauczyciel ma być przede wszystkim miłośnikiem mądrości (…) Grecy odkryli, że prawdziwym mędrcem i nauczycielem jest tylko Bóg. Później potwierdza to św. Tomasz w Akwinu, który w rozprawie „De magistro” ukazał rolę i postawę nauczyciela. Na czym ten etos ma polegać. I tutaj św. Tomasz stawia trzy pytania: Kim ten nauczyciel ma być? Czym wyróżnia się w działaniu? Skąd czerpie moc? Nauczyciel to ktoś, kto ma to powołanie (…) on przede wszystkim bazuje na duszy drugiego człowieka – mówi Henryk Gut.

Nauczyciel to też taka misja, która wymaga nie tylko umiejętnego przekazywania wiedzy uczniom, ale też stałego dokształcania siebie.

– Żeby wiedzę przekazać, najpierw trzeba samemu ją dobrze poznać, przemyśleć i dopiero znaleźć sposób i metodę aby temu uczniowi ją przekazać – uzupełnia Henryk Gut.

Z Henrykiem Gutem, dyrektorem Liceum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce o etosie pracy nauczycielskim rozmawia ksiądz Marcin Sobiech:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *