RN
TwitterFacebook

GD: Jacek Małkowski – Duży spadek bezrobocia

Niskie wskaźniki bezrobocia w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim nadal się utrzymują. Na koniec listopada w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 5041 osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia w Ostrołęce wynosi 8%, w powiecie ostrołęckim – 9,2%. Średnia krajowa to 5%, w województwie mazowieckim – 4,3%.

W ciągu minionych pięciu lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Jeszcze na koniec 2014 roku ilość bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP w Ostrołęce wynosiła blisko 9400 osób. Stopa bezrobocia kształtowała się wówczas na poziomie – 17,1% w powiecie ostrołęckim i 14,9 w Ostrołęce.

Od pięciu lat PUP w Ostrołęce notuje spadek bezrobocia. Wcześniej było to zjawisko łączone z pracami sezonowymi np. w budownictwie. Obecnie nie jest to już tak widoczna zależność.

– Taka była tendencje we wcześniejszych latach, że zdecydowanie ilość osób bezrobotnych powiększała się w okresie jesienno-zimowym, a okresie wiosenno-letnim zmniejszała się ze względu na tą sezonowość. Od dwóch, trzech lat tej tendencji, tak znaczącej, nie ma – mówi Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce i dodaje, że być może jest to też związane ze stosunkowo łagodnymi jak na tę porę roku temperaturami, pozwalającymi kontynuować szereg prac, w tym prac budowlanych.

O ile zmieniają dane statystyczne, w tym przypadku na korzyść, o tyle w dużej mierze pozostaje niezmienne zapotrzebowanie na rynku pracy. W dalszy ciągu najczęściej poszukiwane są osoby z wykształceniem technicznym, zarówno zawodowym jak hydraulik, mechanik, ale też średnim czy z wykształceniem inżynierskim.

O aktualnej sytuacji na rynku pracy w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim, ale także o szerszym spektrum działań, prowadzonych prze Urzędy Pracy z Jackiem Małkowskim, dyrektorem PUP w Ostrołęce rozmawia ksiądz Marcin Sobiech:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *