RN
TwitterFacebook

GD: Jadwiga Nowicka i Maria Rochowicz – Społecznie na rzecz miasta i jego mieszkańców

Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki liczy sobie już 38 lat. Od samego początku jego ideą była praca społeczna, skoncentrowana głównie na wydawaniu publikacji opisujących życie miasta i jego mieszkańców, ale także publikujących twórczość ostrołęczan. Do tej pory nakładem Towarzystwa ukazało się ponad 180 publikacji, 138 tomów kroniki miasta i 7 zeszytów „Ostrołęka pełna wspomnień”. Od niedawna Towarzystwo prowadzi też działania pro ekologiczne.

Od 34 lat prezesem Towarzystwa jest Jadwiga Nowicka.

Ta nasza działalność nakreślona jest, nacechowana jest tylko i wyłącznie na miasto, na wspomnienia o historii miasta (…) jest to jednocześnie grupa ludzi, którzy działają i chcą pracować społecznie na rzecz swojego miasta – mówi Jadwiga Nowicka.

A takich osób nie brakuje. Do Towarzystwa garną się zarówno ci, którzy już mogą pochwalić się jakimś dorobkiem życiowym, ale także tacy, którzy dopiero przekroczyli próg swojej dorosłości. Miejsce jest tu dla każdego, komu dobro miasta i dobro jego mieszkańców nie są obojętne.

Przez te 38 lat Towarzystwo na swojej drodze spotkało wiele wyjątkowych ludzi.

Zofia Niedziałkowska, Czesława Konopkówna, Izabela Majewska-Chałat – wylicza Jadwiga Nowicka.

To, co jest cenne w aktywności Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, to to, że jest miejscem dającym możliwości działania lokalnym twórcom, szczególnie osobom piszącym.

– Debiutowało już w naszym wydawnictwie 36 osób, które wydały swoje pierwsze tomiki wierszy czy prozy. Wśród nich był na przykład Karol Samsel. On debiutował jeszcze jako uczeń liceum. Dziś Karol Samsel jest bardzo znanym krytykiem literackim, także poetą – mówi wiceprezes TPO Maria Rochowicz.

Ale TPO daje się poznać także jako organizacja działająca na rzecz środowiska w aspekcie ekologicznym. Kilka miesięcy temu spowodowało, że do Narwi w okolicach Ostrołęki trafiło kilkaset raków. Kiedyś ostrołęcka Narew była bogata w raki, które na skutek zanieczyszczeń rzeki niestety z biegiem czasu wyginęły. Teraz pojawił się dobry moment, aby spróbować ponownie je tu osiedlić.

Kolejnym działaniem ekologicznym jest mocowanie na drzewach w mieście ptasich budek. Te spełniają podwójną rolę. Są zarówno karmikami, jak też miejscami przykuwającymi wzrok nie tylko ornitologów.

O Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki z Jadwigą Nowicką i Marią Rochowicz rozmawia Sebastian Kamiński:

 

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *