RN
TwitterFacebook

GD: Joanna i Sebastian Kamińscy – Zapalmy znicz walczącym o niepodległość

Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne Czwartacy włącza się w ogólnopolską akcję „Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Celem akcji jest zapalenie znicza na każdym grobie tych, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Akcja planowana jest w niedzielę 10 listopada, w godzinach od 18:00 do 21:00.

Tylko w samej Ostrołęce i jej najbliższych okolicach znajdziemy co najmniej kilka miejsc pochówku naszych bohaterów. Głównie są to groby powstańców listopadowych. To z racji, że 26 maja 181 roku pod Ostrołęka rozegrała się jedna z bitew powstania listopadowego. W miejscu gdzie toczył się bój, dziś stoi pomnik Mauzoleum z sarkofagiem, w którym spoczywają prochy powstańców.

Niedaleko Ostrołęki, w pobliskich Krukach jest grób generała Ludwika Kickiego który zginął 26 maja 1831 roku, w trakcie szarży na wojska nieprzyjaciela. W samej Ostrołęce na cmentarzu parafialnym są także mogiły powstańców listopadowych, a przy klasztorze stoi pomnik Czwartaków z napisem – „Tym co w boju zapragnęli słynąć, dwie tylko drogi – zwyciężyć lub zginąć”. Miejsc upamiętniających naszych bohaterów zarówno w Ostrołęce jak okolicach jest więcej.

W niedzielnej akcji, obok członków Stowarzyszenia „Czwartacy” udział zapewne wezmą harcerze, organizatorzy liczą też na pozytywny odzew od innych grup rekonstrukcji historycznych, a także niezorganizowanych mieszkańców Ostrołęki i okolic.

Co zrobić aby wziąć udział w akcji?

– Wystarczy przyjść, spotkać się ze znajomymi, z nami, albo samemu, indywidualnie przyjść i zapalić znicz na mogile i pomodlić się za tych żołnierzy. Tym spełnimy swój obowiązek – zachęca Sebastian Kamiński z Ostrołęckiego Stowarzyszenia Historycznego „Czwartacy”.

Z Joanną i Sebastianem Kamińskimi rozmawia ksiądz Marcin Sobiech:

Poniżej pozostałe rozmowy z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *