RN
TwitterFacebook

GD: Jolanta Żubrowska i Jacek Karczewski – Być dumnym z Ostrołęki

Od czterech miesięcy w Ostrołęce działa fundacja o nazwie „Splot pamięci”. Jej pomysłodawcami są Jolanta Żubrowska i Jacek Karczewski. Oboje pasjonują się historią, w tym historią lokalną, stąd też cele fundacji oscylują wokół dziejów miasta i okolic, poczynając od tych z wieku ubiegłego, aż do najdawniejszych, do jakich tylko można dotrzeć.

Celem fundacji jest działanie w zakresie historii, kultury i dziedzictwa w bardzo szerokim tych słów znaczeniu. Priorytetem są dziania edukacyjne.

– Moje doświadczenie zawodowe w ogromnej mierze jest związane z edukacją. Nieformalną, przede wszystkim w muzeach, w różnych instytucjach kultury, taką edukacją, która troszeczkę wychodzi poza ramy nauczania – przyznaje Jolanta Żubrowska.

Przechodząc od słów do czynów fundacja „Splot pamięci” zorganizowała już na przykład kilka spacerów po mieście. Ich ideą jest odwiedzanie miejsc, w których działo się coś wyjątkowego lub też mieszkał ktoś, kto tak jak dr Józef Psarski, wpisał się wielkimi literami w historię Ostrołęki.

Każdy spacer ma temat wiodący, pierwszy dotyczył historii ostrołęckiego sportu.

– Spacer prowadził Tomasz Mrozek, autor książki poświęconej działalności sportowej w Ostrołęce. Przyznam szczerze, coś niesamowitego, niesamowity spacer, niesamowite wiadomości. Nie miałem aż takiego pojęcia ile sekcji sportowych było (w Ostrołęce – dop. red.) przed II wojną światową – wyznaje Jacek Karczewski.

A te sekcje sportowe to choćby łyżwiarstwo szybkie. Z braku odpowiedniego obiektu do treningu, zawodnicy szlifowali swoje umiejętności na zamarzniętej fosie, do dziś okalającej forty im. Gen. Józefa Bema. Inny przykład, pewnie mało kto we, że w Ostrołęce była skocznia narciarska. Mała bo mała, ale była. I byli też tacy, którzy na niej skakali.

Powoli dobiega końca rok 2019, a w fundacji już snują plany na rok następny. Ten, obok można powiedzieć już tradycyjnych spacerów historycznych po mieście, będzie zdominowany pamięcią o dwóch wydarzeniach: o działaniach zbrojnych w czasie wojny z bolszewikami (setna rocznica tych wydarzeń); i o zbrodni katyńskiej i ostrołęczanach, którzy tam zostali zamordowani.

Więcej o działalności fundacji „Splot pamięci” w rozmowie księdza Marcina Sobiecha z Jolantą Żubrowską i Jackiem Karczewskim:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *