RN
TwitterFacebook

GD: Jolanta Żubrowska – Spacery historyczne uliczkami Ostrołęki

„Splot pamięci” to nazwa działającej od dwóch miesięcy w Ostrołęce fundacji, którą założyli Jolanta Żubrowska i Jacek Karczewski. Celem działalności fundacji jest odkrywanie zapomnianych, czasami też skrywanych kart historii lokalnej.

Fundacja wyrosła na gruncie obserwacji jak też potrzeb działań z ludźmi i wśród ludzi – mówi Jolanta Żubrowska, prezes Fundacji „Splot pamięci”, dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja.

Swój głęboki ślad u podwalin fundacji odcisnęła dotychczasowa działalność muzealna i odkrywanie niesamowicie niekiedy bogatych domowych archiwów. To potencjał warty wykorzystania.

Fundacja już na starcie miała nakreślony zarys działania. Jej, skądinąd trafionym pomysłem, jest organizowanie tak zwanych spacerów historycznych po mieście. Pierwszy spacer już się odbył, a jego motywem była historia ostrołęckiego sportu. Pomysł chwycił. Uczestników spaceru nie zabrakło. Ciekawostek historycznych też, jak choćby przekazana przez trenera Jerzego Tonewo informacja, że w Ostrołęce była zbudowana nakładem mieszkańców skocznia narciarska. Mało kto do tej pory o tym wiedział.

Kolejny spacer historyczny zaplanowany jest na sobotę, 5 października, a szlak wędrówki wytyczą wspomnienia o chyba najsłynniejszym ostrołęczaninie, doktorze Józefie Psarskim. Mimo, że dr Psarski urodził się niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, to jednak nierozłącznie kojarzony jest z Ostrołęką, w której zamieszkał po ukończeniu studiów medycznych. O doktorze Psarskim i jego działalności można byłoby napisać pokaźną książkę, a uczestnicy sobotniego spaceru zapewne wiele się jeszcze o pracy doktora dowiedzą. Początek jutrzejszego spaceru godzina 15:00. Miejsce zbiórki – skwer przed II Liceum Ogólnokształcącym.

O Fundacji „Splot pamięci” z jej prezes Jolantą Żubrowską rozmawia ksiądz Marcin Sobiech:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *