TwitterFacebook

GD: Katarzyna i Jarosław Dziak, Odnowa w Duchu Świętym

Katarzyna i Jarosław Dziak, z Odnowy w Duchu Świętym, grupa Świętej Rodziny z parafii NMP Królowej Rodzin w Ostrołęce w rozmowie z ks. Marcinem Sobiechem opowiedzieli nam o V Ostrołęckim Kongresie Małżeństw, który ma się odbyć w sobotę 22 kwietnia br w Szkole podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Rozmówcy dotknęli również tematu przeżywania trudności małżeńskich i pokonywania ich.

Zapraszamy do wysłuchania:

Ks. Marcin Sobiech: Za kilkanaście godzin, kolejne – religijne wydarzenie. Tym razem skierowane przede wszystkim do kogo?

Jarosław Dziak: Do małżeństw – małżeństw sakramentalnych.

I jest to organizowane w ramach ostrołęckiego kongresu małżeństw. To jest nie pierwszy raz takie spotkanie, prawda?

Jarosław Dziak: Jak najbardziej. Tegoroczna edycja, jest to już piąta edycją tychże spotkań.

I Wy uczestniczycie w tych spotkaniach od ilu lat? Od jakiego czasu?

Katarzyna Dziak: To będzie nasz trzeci kongres małżeństw. W tej grupie jesteśmy już trzy lata – jesteśmy członkami – uczestniczymy w niej. I po raz trzeci będziemy przeżywać to dzieło. Za każdym razem jest to coś nowego, coś ciekawego i coś bardzo interesującego.

Zawsze kongresy są organizowane pod jakimś hasłem. W tym roku taką myślą przewodnią są słowa?

Katarzyna Dziak: „Trwałe małżeństwo – czy to w ogóle jest możliwe?”

No i jak? Możliwe, czy nie możliwe?

Jarosław Dziak: Jak najbardziej jest to możliwe, wykonalne i jest to coś jak najbardziej zupełnie normalnego.

Przede wszystkim myślę, że dla naszych radiosłuchaczy to też będzie takie ważne: jak wygląda taki kongres? Znamy hasło, ale jak wygląda takie spotkanie? Czy ten kongres, który mamy w sobotę, dwudziestego drugiego kwietnia – będzie różnił się od innych kongresów, czy one są mniej więcej podobne?

Katarzyna Dziak: Sam przebieg jest dosyć zbliżony – wszystkich. Zaczynają się Eucharystią. W tym roku będzie z nami ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, następnie jest przejście do miejsca, gdzie się odbywają spotkania kongresowe, czyli szkoły podstawowej numer dziesięć w Ostrołęce. Mamy kilka wykładów, mamy czas na modlitwę, na wspólne uwielbienie Pana Boga, na wspólne świętowanie naszej wspólnoty małżeńskiej, przeżywanie tej radości, jaką jest bycie ze sobą.

Jarosław Dziak: Dokładnie.

Jak wygląda program?

Katarzyna Dziak: Program każdy też może znaleźć na stronie internetowej naszej grupy…

Strona chyba jest…

Katarzyna Dziak: www.rodzina.odnowa.org . Zaczynamy o dziewiątej w kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Ostrołęce, cała reszta w szkole podstawowej numer dziesięć. Kończymy około godziny osiemnastej

Zawsze kogoś zapraszacie. W tym roku zaprosiliście kogo?

Katarzyna Dziak: Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji kongresu są państwo Agnieszka i Jakub Kołodziejowie. Są to osoby związane z ruchem Światło – Życie, wydające czasopismo „Zbliżenie”, podejmujące tematy psychologiczne. Mogą być także znani z takiego dzieła, jakim jest gra małżeńska, która pomaga i uczy jak rozmawiać razem ze swoim współmałżonkiem, kiedy jesteśmy tak różni, jak mąż i żona – kobieta i mężczyzna.

Jarosław Dziak: Swoją drogą jest to też świetne narzędzie właśnie do ćwiczeń w małżeństwie – do ćwiczenia tego, żeby te małżeństwo było właśnie szczęśliwe i trwałe.

Miałem o to się zapytać później, ale że pan Jarosław jakoś tak mnie sprowokował: korzystacie z tej gry?

Katarzyna Dziak: Nie. My otrzymaliśmy ją – przejrzeliśmy – jakoś sami sobie nie zaczęliśmy. Ale i tak widzimy, że potrzebujemy pomocy w uczeniu się rozmawiania ze sobą. Może troszkę innymi metodami i trochę…

Jarosław Dziak: …na innej zasadzie, ale pewne elementy, z których my korzystamy w budowaniu naszego małżeństwa – są te same. To jest zadawanie pytań, to jest słuchanie jedno – drugiego, to jest pomoc jedno – drugiemu, jeżeli jeden z małżonków ma problemy z choćby wyrażeniem na przykład swoich uczuć, tego co czuje, co uważa na dany temat.

No bo ja powiem szczerze gdzieś spotkałem się jeden raz – drugi – trzeci – czwarty – piąty z tą grą, szczególnie wtedy, gdy zajmowałem się też małżeństwami w Domowym Kościele, i powiem szczerze rzeczywiście to jest bardzo ciekawa gra. Ale to tak odchodzimy od – myślę że może zachęciliśmy naszych radiosłuchaczy do skorzystania z tej gry, ale wracajmy do naszego kongresu – może takich praktycznych rzeczy, bo to najważniejsze. W jaki sposób zapisać się na kongres, czy potrzeba się w ogóle zapisywać?

Katarzyna Dziak: Wszelkie informacje są też na stronie internetowej www.rodzina.odnowa.org. Także na samym miejscu, podczas jak się kongres zaczyna, przy wejściu można będzie nabyć wejściówki – wejściówka kosztuje piętnaście złotych od osoby – trzydzieści od pary. Na miejscu także można będzie nabyć obiad, nie trzeba być cały dzień głodnym, można będzie coś zjeść, coś dobrego. Jest podany kontakt do Uli Kaliszewskiej, która prowadzi zapisy pod numerem telefonu dostępnym na stronie internetowej. W innych miejscach również są plakaty, które są widoczne.

W dalszej części rozmowy ks. Marcin Sobiech pyta o sens organizacji kongresu; o rady dla młodych małżonków; oraz o to, czy w czasie kryzysu warto walczyć o swoje małżeństwo – czy każde małżeństwo jest do uratowania?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *