RN
TwitterFacebook

GD: Katarzyna Mierzejewska, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Motylki” – Dystans między osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa został zminimalizowany

5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. O tym, jak zachowywać się w stosunku do osób z dysfunkcjami opowiadała na antenie Radia Nadzieja Katarzyna Mierzejewska z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Motylki” w Ostrołęce. 

– Warsztat Terapii Zajęciowej „Motylki” funkcjonuje w Ostrołęce wiele lat i mogę powiedzieć, że jestem z nas dumna. Mówiąc nas, mam na myśli ostrołęczan, jak również nas motylki. Ten dystans między osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa został zminimalizowanymówi Katarzyna Mierzejewska i dodaje, że doświadczenie potwierdza, że społeczeństwo miasta Ostrołęki łagodnie i bez przestraszenia reaguje na osoby niepełnosprawne w miejscach publicznych. – Owszem są drobne spojrzenia, ale wynikające raczej z ciekawości niż z dyskryminacji. Uważam, że społeczeństwo fajnie współpracuje z nami. Dużo lepiej niż było to kilka lat temu. 

Mierzejewska zauważa, że obecnie największym problemem dla osób niepełnosprawnych jest nadmierna chęć pomocy ze strony reszty społeczeństwa. 

– Wydaje się im, że osoba jadąca na wózku czy idąca o balkoniku z zasady potrzebuje ich pomocy. Tak szanowni państwo czasem nie jest i stąd właśnie mowa o dyskryminacji. To tak jak z dzieckiem, które uczy się jazdy rowerem. W pewnym momencie, kiedy to dziecko się uczy ktoś jest potrzebny, ale już jak ono sobie radzi to jakby ta osoba trzymająca kijek jest mniej potrzebna – mówi i podkreśla, że trzeba samemu ocenić, w którym momencie można pomóc, a jeśli są wątpliwości wystarczy zapytać.

Z Katarzyną Mierzejewską z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Motylki” w Ostrołęce rozmawiał Mateusz Święcicki:

Pozostałe rozmowy z cyklu „Gość Dnia” Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *